Икономиката на САЩ е изправена пред критичен момент, характеризиращ се с нарастващи лихвени проценти, високи цени на петрола и силен долар.
Тази промяна е шестият случай в рамките на 15 месеца, в който традиционното схващане за водещата икономика в света се променя. За съжаление се очаква тази корекция да продължи по-дълго, застрашавайки стабилността на американската икономика, дестабилизирайки финансовата сигурност и изнасяйки нестабилност в световен мащаб.
През последните две седмици доходността на основните 10-годишни американски облигации се повиши с около 0.5 процентни пункта, като сега се колебае около 4.8%. Тази цялостна промяна на лихвения пейзаж означава забележително увеличение с 1 процентен пункт от края на юни.
Вследствие на това компаниите са изправени пред по-високи разходи по заеми, домакинствата се борят с по-обременителни заеми за автомобили, а банковият сектор се бори с хаотичен отлив на депозити, тъй като инвеститорите прехвърлят средства към сметки на паричния пазар. Освен това лихвите по 30-годишните ипотечни кредити са на път да надхвърлят 8%, което утежнява и без това високите разходи за придобиване на жилище.
Тази промяна има международни последици, включително по-скъпи и по-малко надеждни възможности за финансиране, и поставя Япония пред предизвикателствата да се ориентира в един все по-неустойчив режим на парична политика.
Движеща сила за това безпорядъчно покачване на доходността е признанието, че повишените лихвени проценти на Федералния резерв ще се запазят, съчетано с необходимостта от усвояване на значително предлагане на държавни облигации поради значителните бюджетни дефицити.
Повишените цени на петрола, устойчивото търсене, съкращаването на производството от страна на ОПЕК+ и намаляващите запаси допълнително засилват опасенията, което може да доведе до по-широк инфлационен натиск.
Тези тенденции са пагубни както за икономиката, така и за финансовите пазари, като потискат растежа и засилват призрака на стагфлацията. Рисковете за финансовата стабилност са големи, особено що се отнася до лихвените несъответствия в някои банки, нуждите от рефинансиране на други финансови субекти и потенциала за кредитни сътресения.
Докато пазарите бързо се адаптират към по-високите лихвени проценти, реалната икономика е в начален етап на приспособяване, което е сигнал за предстоящ неспокоен път.
Освен това нежеланието на Федералния резерв да признае променения икономически пейзаж и да адаптира съответно политиките си е повод за безпокойство.
Миналата година пазарите се съсредоточиха върху борбата на централните банки с неблагоприятната инфлационна реалност. През тази година пазарите усвояват голямата вероятност за трайно повишаване на лихвените проценти, което засилва натиска за свиване на икономиката.
Както уместно отбеляза един от управителите на Фед, ключовият въпрос сега не е дали ще има допълнително увеличение на лихвените проценти през тази година, а по-скоро колко дълго трябва да се задържат лихвите на достатъчно рестриктивно равнище, за да се постигнат целите им.
Ако дисфункцията на Конгреса се запази и Фед се забави с корекциите на политиката, промяната в икономическата динамика на САЩ ще се окаже предизвикателство както за вътрешната, така и за световната икономика.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.