Предупреждението на Гари Шилинг за потенциална рецесия и спад на пазара привлече вниманието на инвеститорите, тъй като той прогнозира 30% спад в цените на акциите.
Като тревожни признаци той посочва отслабването на показателите на пазара на труда и прекалената самоувереност на инвеститорите, подхранвана от спекулациите с рискови активи като акции и криптовалута.
Шилинг, известен с точното прогнозиране на балона на високорисковите ипотечни кредити в средата на 2000-те години, изтъква ключови показатели за икономическа слабост, включително високи лихвени проценти, отслабване на пазара на труда и намалени нива на текучество на работните места.
Той предполага, че недостигът на работна ръка по време на пандемията може да е накарал компаниите да запазят повече работници от необходимото, което потенциално може да доведе до увеличаване на съкращенията, тъй като икономиката се задъхва, което ще доведе до нива на безработица от 5% до 7%.
Освен това Шилинг подчерта изчерпването на спестяванията на потребителите в резултат на пандемията, което засилва въздействието на потенциалната загуба на работни места. Индикаторите за рецесия, като кривата на доходността на от 2 до 10 годишните държавни ценни книжа и водещият икономически индекс на Conference Board, от месеци дават предупредителни сигнали.
Мечият поглед на Шилинг контрастира с преобладаващия оптимизъм сред стратезите на Уолстрийт, които предвиждат рекордни стойности за индекса S&P 500 през 2024 г. Въпреки това експертът подчерта важността на отчитането на противоположни гледни точки, което дава възможност на инвеститорите да вземат информирани решения.
Макар че Уолстрийт очаква поне едно намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв, предупреждението на Шилинг служи като напомняне на инвеститорите да проявяват предпазливост и да отчитат потенциалните рискове на пазара.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.