Базираната в Telegram група за търговия с крипто сигнали "Trading Crypto Signals & Pumps" примамва абонатите с обещанието за значителни печалби в рамките на половин час, обещавайки перспектива за бързо богатство.
Според информацията истинското ѝ намерение обаче е да заблуди нищо неподозиращите членове с цел финансова печалба.
Начинът на действие на групата се върти около изкуственото завишаване на цените на криптовалутите чрез координирани масови покупки на алткойни на микро пазара. Администраторът подава сигнали кога да се купуват определени монети, предизвиквайки рязко нарастване на търсенето и бързо увеличаване на цената на целевия актив – процес, наричан „пъмп“. Печалбите могат да достигнат до 2,000% в рамките на половин час.
Групата организира такива събития на всеки два дни. Членовете се насърчават да участват в няколко пъмпа на седмица, за да увеличат потенциалните си печалби.
Механиката зад тези събития обаче разкрива манипулативен модел. Преди пъмпа създателят добавя ликвидност към пула, като създава фалшиво усещане за търсене. Малко преди сигнала за продажба тази ликвидност се премахва, като участниците нямат никакъв шанс за печалба, ако са спазвали правилата.
Конкретен пример илюстрира този модел: на 8 октомври един портфейл (Alpha Wallet) е създал адрес на договор за монетата ORKX във веригата Binance. Два дни по-късно Alpha Wallet получил 22.86 BNB ($4,750) и бързо ги добави към ликвидния пул на PancakeSwap заедно със седем милиона ORKX токена. След това групата обяви пъмп на ORKX токени на 12 октомври.
По време на пъмпа администраторът непрекъснато напомнял на членовете да купуват. Едновременно с това Alpha Wallet инициира транзакции за изтегляне на ликвидност. След пъмпа цената на ORKX, която беше нараснала с над 646%, се срина до нула.
Освен това изискването на групата за задаване на толеранс на слипидж на изключително рискови нива (20% или дори 49%) излага членовете на значителни потенциални загуби, тъй като позволява драстични разминавания на цената с очакваната стойност при изпълнение на поръчки за продажба.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.