Прокурорът на САЩ Филип Р. Селинджър наскоро обяви конфискацията на дигитални валути на стойност $54 милиона.
Тези средства бяха проследени до лидера на известната наркогрупа в Ню Джърси Кристофър Кастелучо, което хвърли светлина върху сложната мрежа от транзакции с криптовалути, преплетени с незаконните дейности на обвиняемият и неговите съучастници.
Това разкритие подчертава сложната връзка между транзакциите с криптовалути и незаконните дейности на Кастелучо, обхващащи периода от 2010 г. до 2015 г.
Дигиталните активи на стойност $54 милиона бяха открити в портфейли, свързани с Кастелучо, произхождащи от печалбите, генерирани от неговите операции с наркотици, които включват разпространение на кокаин и дизайнерски наркотици по пощата в даркнет форуми под псевдонима “Skin Deep“.
Според информацията Биткойн е бил основният метод на плащане, по-късно преобразуван в различни други криптовалути, като Етериум, Solana и Cardano.
Изненадващо, Кастелучо и неговите сътрудници първоначално са инвестирали едва $9,000 в Етериум, използвайки приходите от незаконните си дейности. Тази инвестиция нараства експоненциално до над $50 милиона, включващи редица токени. Въпреки това, поради незаконния им произход, тези активи бяха конфискувани от американските власти.
Първоначално престъпните дейности на Кастелучо са били улеснени в даркнет платформи като Silk Road и Blue Sky, където те са разпространявали наркотици, включително кокаин и метилон, внесени от Китай.
Кастелуцо призна, че е продавал наркотици на стойност милиони долари седмично в продължение на почти четири години. Разговорите с неговите съдружници разкриват обсъждания на офшорни дестинации за криптовалутното им богатство, което подчертава сложността на криминалните им операции.
Конфискацията на въпросните $54 милиона в криптовалута от Кастелучо отправя звучно послание, развенчавайки схващането, че незаконните дейности в крипто пространството са имунизирани срещу правна намеса. Този случай също така подчертава ескалиращия контрол върху транзакциите с криптовалута от страна на правоприлагащите органи и потенциалните последици за лицата, участващи в престъпни дейности.
Висшият антикорупционен съд в Украйна отне от бившия шеф на Държавната служба за специални комуникации на Украйна (SSSCIP) $1.5 милиона в криптовалути – по-специално Tether (USDT), TRON (TRX) и Биткойн (BTC).
Футболната суперзвезда Кристиано Роналдо се оказа в интересна ситуация и може да се наложи да се споразумее в съда за огромна сума заради популяризирането на Binance, която по-рано се съгласи да плати огромна глоба от $4.3 милиарда и да освободи главния си изпълнителен директор Чанпен Джао като част от споразумение с регулаторните органи на САЩ.
KyberSwap, агрегатор на децентрализирана борса (DEX) и протокол за ликвидност, който е в основата на ликвидния хъб на мрежата Kyber, стана жертва на целенасочен експлойт.
Протоколът за децентрализиран обмен KyberSwap наскоро се сблъска с експлойт, който доведе до значителна загуба от приблизително $47 милиона, както сочат данните, записани в блокчейна.