Прокурорът на САЩ Филип Р. Селинджър наскоро обяви конфискацията на дигитални валути на стойност $54 милиона.
Тези средства бяха проследени до лидера на известната наркогрупа в Ню Джърси Кристофър Кастелучо, което хвърли светлина върху сложната мрежа от транзакции с криптовалути, преплетени с незаконните дейности на обвиняемият и неговите съучастници.
Това разкритие подчертава сложната връзка между транзакциите с криптовалути и незаконните дейности на Кастелучо, обхващащи периода от 2010 г. до 2015 г.
Дигиталните активи на стойност $54 милиона бяха открити в портфейли, свързани с Кастелучо, произхождащи от печалбите, генерирани от неговите операции с наркотици, които включват разпространение на кокаин и дизайнерски наркотици по пощата в даркнет форуми под псевдонима „Skin Deep„.
Според информацията Биткойн е бил основният метод на плащане, по-късно преобразуван в различни други криптовалути, като Етериум, Solana и Cardano.
Изненадващо, Кастелучо и неговите сътрудници първоначално са инвестирали едва $9,000 в Етериум, използвайки приходите от незаконните си дейности. Тази инвестиция нараства експоненциално до над $50 милиона, включващи редица токени. Въпреки това, поради незаконния им произход, тези активи бяха конфискувани от американските власти.
Първоначално престъпните дейности на Кастелучо са били улеснени в даркнет платформи като Silk Road и Blue Sky, където те са разпространявали наркотици, включително кокаин и метилон, внесени от Китай.
Кастелуцо призна, че е продавал наркотици на стойност милиони долари седмично в продължение на почти четири години. Разговорите с неговите съдружници разкриват обсъждания на офшорни дестинации за криптовалутното им богатство, което подчертава сложността на криминалните им операции.
Конфискацията на въпросните $54 милиона в криптовалута от Кастелучо отправя звучно послание, развенчавайки схващането, че незаконните дейности в крипто пространството са имунизирани срещу правна намеса. Този случай също така подчертава ескалиращия контрол върху транзакциите с криптовалута от страна на правоприлагащите органи и потенциалните последици за лицата, участващи в престъпни дейности.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.