От Евроюст съобщиха, че правоприлагащи органи са разбили операция за крипто измами, действаща в България, Кипър и Сърбия, която е измамила жертви с поне десетки милиони евро.
В съобщението се посочва, че в рамките на акцията са претърсени 4 кол центъра и 18 други места, а 14 души са арестувани в Сърбия и един в Германия.
Престъпната дейност включва привличане на инвеститори в интернет, свързване с тях по телефона, говорейки на английски и немски и примамването им да направят малки инвестиции, от които измамените са реализирани първоначални печалби. След това жертвите са били насърчавани да инвестират повече пари, които впоследствие са загубили.
Лицата замесени в схемата са управлявали кол центровете от Сърбия, използвайки технологична инфраструктура в България и са изпирали приходите в Кипър.
Евроюст организира координационен център с Германия, България, Кипър и Сърбия в подкрепа на трансграничното съдебно сътрудничество, включително с участието на експерт по криптографски въпроси от Германия и Европол EC3.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Nexo искат да съдят България след вчерашната спецакция
Агенцията е организирала и координационна среща, по време на която е било договорено създаването на съвместен екип за разследване между Германия и Сърбия.
Евроюст заяви:
Мрежата е работила професионално за създаване на кол центрове, които са измамили множество жертви в Германия, Швейцария, Австрия, Австралия и Канада за поне десетки милиони евро.
При разпитите на над 250 лица са иззети повече от 150 компютъра, различно електронно оборудване и резервни копия на данни, три автомобила, два луксозни апартамента, $1 милион в криптовалути и €50,000 в брой.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.