SoftBank Group отчете задълбочаване на загубите през периода юли-септември, което се дължи основно на затрудненията в инвестициите в технологии и на последиците от срива на WeWork.
Японският конгломерат държи мажоритарен дял в WeWork, която наскоро подаде молба за защита по глава 11, като понесе кумулативни загуби в размер на $14.3 милиарда.
Главният финансов директор Йошимицу Гото призна за ситуацията, като подчерта необходимостта да се поучи от този опит за бъдещи инвестиции. През шестте месеца до септември SoftBank регистрира загуби в размер на $1.6 милиарда, свързани с инвестициите и финансовата подкрепа за WeWork.
За тримесечието, приключващо на 30 септември, SoftBank отчита нетна загуба от $6.2 милиарда, което е четвъртото поредно тримесечие на червено. Това е рязък контраст с печалбата от $20 милиарда, отчетена година по-рано, когато SoftBank продаде дела си в Alibaba Group Holding.
Фондът Vision Fund 1 на SoftBank реализира печалба от $2.4 милиарда през последното тримесечие, което се дължи на продажбата на акции в британския производител на чипове Arm. Тази печалба обаче не бе отразена в консолидираните резултати, където инвестиционното звено на Vision Fund отчете бизнес загуба от $1.7 милиарда. Други по-малки подразделения на Vision Fund регистрираха общо загуби за над $2 милиарда.
През тримесечието юли-септември технологичните акции останаха с потиснати позиции, като индексът MSCI World Information Technology Index се понижи с около 6%.
Нетната стойност на активите на SoftBank нарасна до $109 милиарда в края на септември спрямо $103 милиарда в края на юни, което отчасти се дължи на по-слабата йена.
Гото увери, че е малко вероятно WeWork да окаже допълнително негативно въздействие върху баланса на SoftBank, тъй като инвестицията вече е обезценена.
На годишната среща на акционерите през юни Масайоши Сон, основателят на SoftBank Group, изрази съжаление за голямата инвестиция в WeWork, като я определи като петно върху живота му.
От първоначалната си инвестиция през 2017 г. SoftBank е основният поддръжник на WeWork, като през 2019 г. предостави помощ в размер на $9.5 милиарда след неуспешния опит на WeWork да излезе на борсата и последвалите загуби.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.