Япония има едно от най-строгите данъчни законодателства по отношение на криптовалутите.
Понастоящем държавата налага около 30% данък на фирмите с нереализирани печалби от притежавани криптовалути. От вчера обаче това се промени.
Либерално-демократическата партия одобри предложение, с което освобождава компаниите, които емитират криптовалути, от данъци върху нереализираните капиталови печалби. Предложението се отнася за токените, емитирани и притежавани от фирмите.
Данъчният закон показва, че правителството изпълнява предварително обявените амбиции за намаляване на регулаторната тежест върху крипто индустрията. Целта на този ход е да се насърчат иновациите и инвестициите. Изборът беше направен въпреки срива на FTX, която имаше присъствие в Япония.
Пред Bloomberg членът на партията Акихиса Шиозаки заяви, че предложението има за цел да подобри условията за бизнес за фирмите, които издават крипто токени.
Очаква се правителството на министър-председателя Фумио Кишида да завърши годишните си насоки за данъчната политика до края на годината. Промените в данъчните закони обаче често се предоставят на парламента през януари.
В допълнение Кишида настоява за блокчейн технология и дигитално банкиране. Той е обявил нови инвестиции в индустриите, свързани с метавселената и незаменяемите токени (NFT). В рамките на своята програма за „нов капитализъм“ той спомена крипто в инициативите за стимулиране на икономиката.
През октомври JVCEA (Японската асоциация за обмен на виртуални и крипто активи) заяви, че ще отслаби контрола си върху листването на крипто токени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и инфлацията – какво може да последва?
Освен това на 8 декември Sumitomo Mitsui Financial Group (SMBC) заяви, че започва проект за проверка на приложенията на токена Soulbound (SBT). SBT е предложение на Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, за използване на токени за представяне на дигитална идентичност на физически лица.
С горепосочените инициативи става ясно, че Япония напредва с плановете си за Web3 и крипто. Ако данъците бъдат намалени, това може да повиши настроенията на инвеститорите и съответно да даде така необходимия тласък на развиващата се индустрия.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.