Неотдавнашният икономически спад в Япония наруши последователни тримесечия на растеж, поставяйки предизвикателства пред плана на централната банка за постепенно прекратяване на паричните стимули в условията на инфлация.
Данните за БВП през третото тримесечие показаха значително свиване от 2.1%, което се отклони от прогнозирания спад от 0.6%. Този спад се дължеше на слабото потребление и капиталовите разходи, които не успяха да балансират отслабващото външно търсене от Китай и други пазари.
Разходите на домакинствата пострадаха поради трайно високата инфлация, което се отрази на производителите в условията на забавящо се глобално търсене, особено от Китай. Липсата на стабилен катализатор на растежа поражда опасения за потенциална рецесия, както подчерта Такеши Минами, главен икономист в Norinchukin Research Institute. Тази икономическа нестабилност може да възпрепятства излизането на Японската централна банка (BOJ) от отрицателните лихвени проценти.
Слабото представяне на потреблението, без растеж през юли-септември и с предшестващ спад от 0.9%, както и спадът от 0.6% на капиталовите разходи, противоречат на очакванията и поставят под въпрос очакванията на BOJ за силни корпоративни инвестиции, насърчаващи растежа.
Минималният принос на външното търсене за БВП през юли-септември допълнително подчерта борбата, компенсирайки ръста на износа на автомобили с увеличен внос на услуги. Според мнозина тези разочароващи данни предупреждават да не се проявява преждевременен оптимизъм за икономическото възстановяване на Япония.
Макар че първоначално икономиката се възстанови, след като границите отново се отвориха след пандемията, устойчивата инфлация изпревари растежа на заплатите, намалявайки покупателната способност на потребителите. Реалните заплати спаднаха с 2.4% през септември, отбелязвайки непрекъснат спад в продължение на 18 месеца.
Министър-председателят Фумио Кишида призова за повишаване на заплатите и предложи мерки за смекчаване на въздействието на нарастващите разходи за живот, но анализаторите остават скептични относно ефективността им за стимулиране на икономиката.
Ситуацията поставя под въпрос икономическата устойчивост на страната, сигнализирайки за необходимостта от мерки, надхвърлящи увеличението на заплатите, за да се премине през настоящата икономическа турбуленция.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.