По време на 15-ата среща на върха, проведена през август, алиансът БРИКС отправи покана към още шест държави да се присъединят към неговите редици.
По време на срещата на върха в Йоханесбург към алианса се присъединиха Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Египет, Иран и Етиопия, с което броят на членовете на алианса нарасна до единадесет. Въпреки че петте страни производителки на петрол изразиха готовност да приемат тази покана и ще се присъединят през 2024 г., отговорът на Аржентина остава неясен.
Президентът на Аржентина Алберто Фернандес приветства поканата на БРИКС като “значителна възможност“, която ще послужи за “укрепване” на нацията. Сега обаче страната е изправена пред уникално предизвикателство. Този месец в Аржентина се провеждат общи избори, а новото правителство е готово да встъпи в длъжност през декември.
Струва си да се отбележи, че президентът Фернандес е избрал да не търси преизбиране, а кандидатът за президент Серхио Маса е определен да представлява тяхната партия на предстоящите избори. Маса потвърди, че Аржентина наистина ще стане част от БРИКС, ако бъде избран за президент. И Фернандес, и Маса са членове на либералната “Хустициалистка партия“.
За разлика от тях крайнодясната партия “Републиканско предложение” издигна Хавиер Милей за свой кандидат за президент.
Милей се ангажира да откаже поканата на БРИКС, ако спечели победа на предстоящите избори. Повдигайки се на вълната на антисистемните настроения, Милей критикува остро Китай и Русия, като ги определя като режими на потисничество.
Освен това той изрази несъгласие с решението на БРИКС да приеме Иран в състава си, като посочи участието на Иран в бомбения атентат срещу еврейски център в Буенос Айрес през 1994 г. като гнойна рана в паметта на нацията. Кандидатът за президент също така изрази неодобрението си към президента на Бразилия Лула да Силва за това, че е позволил на БРИКС да установи присъствие в Южна Америка, като заяви:
Аз защитавам свободата. Китай, Путин и Лула не го правят, по отношение на консорциума БРИКС.
В обобщение, присъединяването на Аржентина към БРИКС зависи от изборния резултат. Ако Маса победи, страната ще се присъедини към алианса; победа на Милей обаче ще доведе до отхвърляне на поканата. По този начин отговорността за определянето на участието на Аржентина в БРИКС лежи изцяло върху плещите на избирателите.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.