Според ново проучване на анализаторите на JPMorgan, американските Биткойн миньори са поставили най-големия рекорд, с достигането на пазарна капитализация от $22.8 милиарда на 15 юни.
Сред 14-те акции, регистрирани в САЩ, които се повишиха през първите две седмици на миналия месец, възходящият тренд беше доминиран от Core Scientific, която регистрира 117% печалба, следвана от TeraWulf с 80% и IREN със 70%.
Реджиналд Смит и Чарлз Пиърс, анализаторите на JPMorgan, написаха в един от докладите си, че Argo Blockchain е единственият миньор, който е имал спад на цената със 7% през юни.
Според наличните данни индустрията е регистрирала ръст от 24%, възлизащ на огромната сума от $4.4 милиарда за последния месец. Това бързо увеличение е резултат от акционерите, които реагираха положително на сделката между Core Scientific и CoreWeave.
CoreWeave, която е облачна услуга, свързана с изкуствения интелект, предложи да закупи Core Scientific, компания за добив на Биткойн, на цена от $1.6 милиарда, но офертата бе отхвърлена. Това се дължеше на факта, че непосредствено преди предложението между двете страни имаше 12-годишно споразумение за партньорство на стойност $3.5 милиарда, което позволяваше на CoreWeave да инсталира технологии за изкуствен интелект в центровете за данни на Core Scientific.
Според анализа на JP Morgan една от важните причини за повишаването на пазарната капитализация бе увеличаващият се дял на хашрейт мрежата на американските Биткойн миньори. Седемдневната пълзяща средна стойност на дневния хашрейт спадна от 629.44 EH/s на 598.08 EH/s въз основа на последните данни от The Block. Въпреки това относителният хашрейт на регистрираните в САЩ BTC миньори се увеличи, достигайки 23.8% пазарен дял.
Освен това експертите споделиха прогнози, че регистрираните в САЩ миньори, разполагащи с мощността да обработват около 24% от хашрейта на цялата мрежа, обменят на стойност 2.25 пъти по-висока от полагащата им се сума, в случай че цялата четиригодишна възможност за възнаграждение на блоковете се разпредели равномерно между миньорите. Причините за това са високите разходи за енергия, забавянията на протоколите или очакваната инфлация.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.