Миналата седмица промените на пазара на суров петрол бяха силно повлияни от дискусиите около лихвените политики на Федералния резерв на САЩ.
Цените се понижиха с близо 3%, рязък контраст с печалбите от предходната седмица. Това до голяма степен се дължи на коментари, направени от управителя на Фед Кристофър Уолър, намеквайки за потенциално забавяне на намаляването на лихвените проценти с поне два месеца. Подобни спекулации породиха опасения относно задаващото се икономическо забавяне, което неизбежно може да повлияе на търсенето на петрол.
През предходната седмица фючърсите на лекия суров петрол достигнаха $76.49, отбелязвайки значително понижение.
Въпреки несигурността в паричната политика пазарът на петрол показва устойчивост. Анализът на пазарът предполага силно търсене, като потреблението на петрол е нараснало с 1.7 милиона барела на ден до 21 февруари. Повишените пътувания в Китай и Европа са допринасящи фактори, показващи известна изолация на пазара от икономически тревоги и високи лихвени проценти.
Геополитическото напрежение продължава да бъде важен фактор. Продължаващите преговори в Париж за прекратяване на огъня по отношение на палестинския конфликт предлагат искрица надежда за намаляване на регионалното напрежение. Въпреки това продължават опасенията относно дейностите в Червено море, особено тези, включващи подкрепяните от Иран бунтовници хути близо до Йемен. Такива напрежения обикновено тласкат цените на петрола нагоре поради свързаните с тях рискове при доставките.
Петролната индустрия в САЩ отбеляза значително увеличение на броя на сондажите, най-значителното от ноември насам, което сигнализира за потенциален ръст на бъдещия добив. При текущия брой на 503 платформи има забележима промяна към увеличаване на местното производство на петрол, фактор, който вероятно ще повлияе на бъдещите пазарни тенденции.
През следващата седмица вниманието ще бъде насочено към няколко ключови фактора. Решенията на Федералния резерв относно лихвените проценти ще останат фокусна точка с потенциални последици за икономическия растеж и търсенето на петрол. Глобалното търсене, особено от Китай и Европа, ще даде представа за устойчивостта на пазара. Геополитическите събития, особено в Близкия изток, ще продължат да предизвикват безпокойство, като всяка ескалация или деескалация ще повлияе на възприемането на риска от доставките. И накрая, тенденцията в производството на петрол в САЩ, както е посочено от броя на сондажите, ще бъде от решаващо значение при оценката на бъдещите сценарии за доставки.
В заключение, докато нестабилността на пазара може да продължи, силните сигнали за търсене и геополитическите рискове предполагат потенциални възходящи тенденции в цените на петрола. Търговците трябва да останат бдителни, тъй като тези фактори формират краткосрочните пазарни движения.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.