Предвид инициативите на блока БРИКС за дедоларизация икономистът Кит Джъкс от Societe Generale очаква бурна съдба за щатския долар, като прогнозира спад до края на 2023 г.
Джъкс наблегна на значителната промяна в статута на долара, като прогнозира отслабено състояние през 2024 г. През последните две десетилетия зелените пари заемат несравнима позиция, служейки като световна резервна валута. Въпреки това, с възхода на БРИКС и нарастващата международна склонност да се намали господстващото положение на долара, трансформацията изглежда неизбежна, което може да доведе до трудни обстоятелства.
Джъкс призна изключителния характер на американската икономика, но изтъкна нейното забавяне и намаляването на разликите в курсовете с други държави като фактори, допринасящи за очакваното обезценяване на долара.
Описвайки перспективите за 2023 г. като “объркани“, той следи отблизо колебливите признаци на обрат в икономическия цикъл на САЩ и наблюдава за забавяне на световната икономика през следващите месеци:
[…] със забавянето икономиката на САЩ и намаляването на разликата в лихвените проценти спрямо другите страни доларът ще поевтинее…
Останалата част от 2023 г. вероятно ще бъде объркана, тъй като признаците за обрат в икономическия цикъл на САЩ се появяват и изчезват, а ние наблюдаваме колко ще се забави световната икономика през следващите месеци.
Прогнозите са неразривно свързани с действията на блока БРИКС, който активно преследва стратегии за предефиниране на ролята си в световната икономика.
Настойчивите усилия на колектива съвпадат с несигурността относно бъдещето на глобалния резервен статут на щатския долар. С наближаването на новата година променящата се динамика в международния икономически пейзаж ще определи как ще се реализират тези прогнози.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.