Представители на Федералния резерв заявиха в сряда, че инфлацията ще завърши годината по-високо от първоначално предвиденото след по-силните данни за ръста на цените през първото тримесечие.
Те прогнозираха, че ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) ще приключи тази година на ниво от 2.6%.
Това е в сравнение с 2.4% в края на 2020 г., което те очакваха по-рано тази година. Според прогнозите от сряда инфлацията, измерена чрез общия PCE индекс, се очаква да намалее до 2.3% през следващата година, преди да се върне към целевото равнище от 2% до 2026 г.
Основната инфлация на разходите за лично потребление, която според прогнозите на федералните служители, изключващи цените на храните и енергията, ще се забави до 2.8% през декември спрямо предходната прогноза от 2.6% през март, е основен двигател на общите инфлационни тенденции.
Те също така предвиждат, че предпочитаният от централната банка измерител на инфлацията ще се свие до приблизително 2.3% за цялата следваща година, преди своевременно да достигне другата си цел от 2%.
Тези прогнози последваха наскоро представените данни за индекса на потребителските цени, които показаха по-ниска от очакваната инфлация през миналия месец.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.