В светлината на очакванията за облекчаване на паричната политика, ескалацията на напрежението между Москва и НАТО и спада на фондовия пазар златото запази възходящия си импулс, достигайки нов връх.
Този скок остави учудени както инвеститорите, така и търговците, предизвиквайки спекулации относно потенциала за по-нататъшни печалби на благородния метал.
Последните данни разкриват, че златото е надминало предишния си исторически връх, достигайки $2,127.45 за тройунция, което е забележително увеличение спрямо предишния рекорд, поставен през декември миналата година, когато достигна $2.071.98.
Въпреки тези рекордни стойности изглежда, че сред мениджърите на фондове в Северна Америка и Западна Европа има колебание. Докладите на BullionVault сочат, че в продължение на шест месеца поред те последователно продават и капитализират печалбите си, както се подчертава в неотдавнашна публикация.
Record #gold price? Western investors continue selling, not buying into these fresh all-time highs, taking profit using BullionVault for 6 months running. Full story here https://t.co/NXQjdd1B2P #silver #goldinvestorindex pic.twitter.com/exSpAtQvHJ
— BullionVault (@bullionvault) March 5, 2024
Ту Лан Нгуен, ръководител на отдела за изследване на суровините в германската Commerzbank AG, изрази предпазливост по отношение на устойчивостта на неотдавнашния възход на златото, като го определи като „крехък“. Нгуен предполага, че в близко бъдеще е възможна малка корекция поради прибиране на печалби.
Известният инвеститор Робърт Кийосаки, известен с книгата си „Богат татко, беден татко“, изрази прогнозата си за потенциален срив на цените на златото, като предположи, че то може да падне до нива, вероятно под $1,200. Тази прогноза се дължи на продължаващото натрупване на злато от централните банки.
В перспектива Techopedia, фирма, специализирана в измервания на веригата и прогнози за цените, прогнозира, че до 2025 г. цените на златото може да надхвърлят $2,700. Като фактори, допринасящи за това, се посочват стабилното търсене на физическите пазари и геополитическото напрежение в региони като Близкия изток и Европа.
Въпреки че неотдавнашният скок на цените на златото може да означава временен връх, някои експерти смятат, че благородният метал в крайна сметка ще се възстанови и ще надмине предишните си върхове. Статутът на златото като сигурен актив в условията на несигурност може да го тласне към нови рекорди през следващите години, а дори и по-рано.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.