На фона на продължаващия глобален интерес, предизвикан от стратегията за придобиване на злато от БРИКС, Goldman Sachs представи интересна прогноза за цената на благородният метал.
Инвестиционната банка прогнозира, че металът ще нарасне до $2,700 до края на 2024 г., след значителното му поскъпване през годината.
От Goldman Sachs преоцениха позицията на златото в светлината на неговото стабилно представяне. Металът процъфтява, като през тази година достигна още един исторически връх, надхвърляйки $2,400 през уикенда. Един от основните двигатели на този скок на стойността е влиянието на алианса БРИКС, който предизвика стратегии за диверсификация сред централните банки по света.
Goldman Sachs повиши прогнозата си от $2,300, което показва промяна в перспективата. Сред основните двигатели на тази възходяща тенденция е Китай, като последователното придобиване от Китайската народна банка (КНБ) оказва значително влияние върху перспективите за растеж.
Преобладаващите обстоятелства предполагат продължаване на възходящата траектория за златото, особено ако централните банки на страните от БРИКС и съюзниците им продължат да придобиват актива. Това би могло допълнително да постави под въпрос глобалния резервен статут на щатския долар.
Освен това инвестициите в злато от страна на САЩ също нарастват, отразявайки опасенията за нестабилността на американската икономика, за което свидетелства неотдавнашният доклад за инфлацията в страната. Тъй като намаляването на лихвените проценти не се очаква преди летните месеци, интересът към инвестициите в злато вероятно ще се увеличи на различни фронтове.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.