Morgan Stanley прогнозира светло бъдеще за щатския долар (USD), въпреки опасенията във финансовата сфера за неговата уязвимост в условията на многополюсен валутен пейзаж.
Неотдавнашният доклад на компанията предлага облекчение на привържениците на щатския долар, като твърди, че валутата ще запази доминиращата си позиция и статута си на водеща резервна валута въпреки възникващите предизвикателства.
В доклада се подчертава устойчивостта на щатския долар срещу нарастващото геополитическо напрежение и валутните колебания, като се посочва, че макар и да се наблюдават циклични спадове, статутът му на резервна валута ще се запази. Перспективите на Morgan Stanley подкрепят дългосрочното предпочитание към щатския долар, като признават потенциални периоди на слабост в зависимост от цикличните условия и оценката.
Въпреки засилващия се натиск на „валутните войни„, включително усилията на Русия да намали зависимостта от щатския долар в търговията с Близкия изток, прогнозата на Morgan Stanley предвижда трайната доминация на щатския долар.
Прогнозата на институцията разсейва съмненията около бъдещето на щатския долар, като потвърждава неговото превъзходство въпреки продължаващите предизвикателства.
Тази прогноза има значителни последици за световните финансови пазари, като оказва влияние върху търговията, инвестиционните решения и макроикономическите стратегии в световен мащаб. Статутът на щатския долар като основна резервна валута подчертава важността на прогнозата на Morgan Stanley, която насочва разбирането за неговата траектория и въздействие върху глобалната икономическа стабилност.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.