Начало » Продължава ли Китай да разчита на технологията за изкуствен интелект на САЩ?

Продължава ли Китай да разчита на технологията за изкуствен интелект на САЩ?

11.05.2024 2:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Продължава ли Китай да разчита на технологията за изкуствен интелект на САЩ?

Напредъкът на Китай в областта на технологиите за изкуствен интелект (AI) е значим, но той все още е изправен пред значителни предизвикателства и ограничения, особено в сравнение с ChatGPT на OpenAI и други напреднали западни AI модели.

Китайските компании наистина са постигнали напредък в разработването на генеративни AI чатботове, след като са получили достъп до технологии като ChatGPT чрез прокси сървъри и VPN мрежи.

Въпреки това все още има разлика между китайските AI технологии и възможностите на модели като ChatGPT, главно поради ограничения достъп до данни, особено до данни на английски език, които са от решаващо значение за обучението на усъвършенствани AI модели

Едно от предизвикателствата пред Китай е достъпът до AI модели със затворен код и усъвършенствани графични процесори, като ограниченията са наложени от компании като Nvidia и AMD. Въпреки тези предизвикателства Китай полага усилия да ги преодолее.

По отношение на софтуера те разчитат на AI модели с отворен код, като например моделите Llama LLM на Meta, с известен успех, въпреки че е имало случаи на спорове относно произхода на някои такива модели. Що се отнася до хардуера, компании като Huawei водят усилията за разработване на собствени AI чипове, конкурирайки се със западни партньори като Nvidia.

Въпреки това Китай все още има да извърви дълъг път, за да настигне западните AI технологии. Създаването на усъвършенствани модели за изкуствен интелект изисква достъп до обширни масиви от данни и сложни алгоритми за обучение – области, в които Китай изостава. В резултат на това Китай продължава да разчита на западните технологии за разработване на AI, поне в краткосрочен план.

В обобщение, въпреки че Китай е постигнал напредък в областта на AI технологиите, страната все още е изправена пред значителни предизвикателства по отношение на достъпа до данни и хардуер. Те работят за разработване на вътрешни решения, но засега остават зависими от западните технологии.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bitget Wallet се позиционира да интегрира криптовалутите в ежедневието

Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.

22.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Статутът на американския долар е застрашен – ще успее ли юана да го измести?

Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.

22.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.