Износът на Китай спада за шести пореден месец, което засилва натиска върху Пекин да стимулира вътрешните разходи на фона на повишаването на лихвените проценти в световен мащаб и геополитическото напрежение в Украйна и Близкия изток.
През октомври китайският износ спадна с 6.4% до $275 милиарда спрямо предходната година, надхвърляйки очакванията на икономистите. Този спад отразява потиснатото глобално търсене на китайски продукти, повлияно от по-бавния растеж и по-високите разходи по заемите. Южна Корея и Тайван, наред с други азиатски експортни сили, също отчетоха слаби продажби в чужбина.
Международният валутен фонд (МВФ) предвижда забавяне на световния икономически растеж поради агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на централните банки. Китай ще трябва да разчита на вътрешни източници на растеж, за да поддържа икономиката си до 2023 г. и 2024 г.
Инвестициите в недвижими имоти се свиват, тъй като правителството ограничава спекулативните дейности, което оказва влияние върху потреблението. Мерките за стимулиране, включително облекчените ограничения за покупка на жилища и по-ниските лихвени проценти, доведоха до скромно възстановяване през третото тримесечие. МВФ прогнозира, че растежът на Китай за тази година ще бъде 5.4%.
Последните бизнес проучвания показват предизвикателства, като се наблюдава спад на фабричните поръчки и забавяне на активността в строителството и услугите. Пекин увеличи мерките за стимулиране, като отпусна милиарди за инфраструктурни проекти.
Вносът нарасна с 3%, с което се сложи край на седеммесечния спад, което е сигнал, че мерките за стимулиране на икономиката на Пекин се отразяват положително върху разходите на домакинствата и бизнеса. Икономистите предлагат тези усилия да продължат.
В заключение, въпреки неотдавнашния растеж Китай е изправен пред икономически предизвикателства. Правителството трябва да продължи мерките за стимулиране, за да предотврати забавяне, особено в условията на спад на пазара на недвижими имоти и глобални икономически фактори.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.