Икономиката на Индия често е оприличавана на слон - бавна в началото, но огромна, щом се раздвижи. Неотдавнашните събития показаха новооткритата икономическа енергия на Индия.
Тя направи силно впечатление на Световния икономически форум в Швейцария, където присъствието ѝ беше толкова значително, че един наблюдател нарече главната улица „Малката Индия„.
Откриването на срещата на върха на лидерите на Групата на 20-те (Г-20) от министър-председателя Нарендра Моди в Ню Делхи доведе до рязък скок на фондовия пазар в страната.
През август Индия успешно приземи космически апарат на Луната, с което даде знак за своите научни и технологични амбиции. Този подем на доверието идва в момент, когато Китай, дълго време двигател на световния растеж, преживява значително икономическо забавяне, което поставя Индия като потенциален наследник.
Експертите потвърждават икономическия потенциал на Индия, посочвайки проведените в миналото реформи като основа за стабилен растеж. Затоплянето на отношенията на Ню Делхи със Запада, за разлика от нарастващата подозрителност към Китай, я прави привлекателна перспектива за инвеститорите.
За да се превърне в най-големия участник в световния растеж, Индия се нуждае от устойчив темп на растеж от 8%. Понастоящем се очаква растежът й да достигне 6.3 % през тази година. За разлика от нея Китай си е поставил за цел растеж от около 5%, като е изправен пред предизвикателства, свързани със слабите потребителски разходи и кризата с недвижимите имоти.
Индия активно инвестира в инфраструктура, като в тазгодишния си бюджет е заделила $120 милиарда за капиталови разходи. Това доведе до значително разширяване на националната пътна мрежа. Освен това индийските дигитални платформи, като Aadhaar и Унифицирания интерфейс за плащания (UPI), промениха търговията и финансовото приобщаване.
Въпреки че Индия прави крачки напред, тя е изправена пред предизвикателства. Страната изостава от Китай по отношение на инвестициите и потреблението, а бюрократичните пречки остават. Икономическото въздействие на Индия ще бъде значително, но то може да не компенсира напълно евентуално голямо препъване на китайската икономика.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.