Начало » Принтирането на долари ще се засили, докато дълга на САЩ не спира да расте

Принтирането на долари ще се засили, докато дълга на САЩ не спира да расте

20.09.2023 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Принтирането на долари ще се засили, докато дълга на САЩ не спира да расте

Милиардерът инвеститор Рей Далио прогнозира, че Съединените щати вероятно ще прибягнат до засилено печатане на пари, тъй като трупат все повече дълг.

Далио изрази опасения, че САЩ може да се сблъскат с предизвикателства при изпълнението на финансовите си задължения, тъй като продължават да трупат дълг.

Тъй като нивата на дълга на страната продължават да нарастват, Далио предполага, че рецесията може да принуди правителството да възстанови количествените облекчения – парична политика, насочена към увеличаване на предлагането на долари във финансовата система:

„Същността на въпроса е, че когато дългът се увеличава спрямо доходите, плащанията по обслужването на дълга се увеличават спрямо доходите, което води до свиване на потреблението поради нарастващия дълг.

Това в крайна сметка води до осъзнаването, че ще трябва да се генерира повече валута. Предвиждам, че при следващия икономически спад ще станем свидетели на още една стъпка към увеличаване на паричното предлагане.“

По данни на Министерството на финансите на САЩ националният дълг в момента възлиза на малко над $33 трилиона.

Далио също така подчерта един значителен риск, пред който са изправени Съединените щати. Той изтъкна, че притежателите на американски облигации могат да решат да се освободят от своите авоари, ако стойността на техните облигации намалее поради прекомерното печатане на пари.

Когато правителството на САЩ се ангажира със засилено производство на валута, стойността на долара се понижава поради притока на допълнително предлагане. Това обезценяване на долара обикновено води до намаляване на стойността на американските облигации, тъй като инвеститорите осъзнават, че възвръщаемостта от тези обезпечени от правителството активи ще им позволи да купуват по-малко.

Далио поясни:

Ключовият риск се появява, когато [инвеститорите] вече не желаят да държат тези облигации, водени от промени в динамиката на търсенето и предлагането. Когато една държава има дефицит, тя трябва да вземе заем и впоследствие емитира облигации.

Кой купува тези облигации и по каква причина? Купувачите инвестират, защото очакват привлекателна възвръщаемост. Когато обаче започнат да разпознават, че възвръщаемостта на тези облигации не е благоприятна, те могат да решат да ги продадат.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Руските банки започват да предлагат крипто инвестиционни продукти за подбрани инвеститори

Централната банка на Русия направи значителна крачка, като позволи на акредитирани инвеститори достъп до финансови инструменти, свързани с криптовалути, чрез традиционни финансови институции.

29.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Илон Мъск официално напусна DOGE

Илон Мъск се оттегли от поста си на ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE), като посочи трудността при намаляването на федералните разходи и бюрокрацията.

29.05.2025 13:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Последният отчет на Nvidia стимулира ръстa в цената на акциите на компанията

Nvidia отчете силни финансови резултати за първото тримесечие на 2026 г. за периода, приключил на 27 април 2025 г., което доведе до ръст на акциите й с 4.8% в следборсовата търговия.

29.05.2025 12:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Могат ли активите от реалния свят да спасят NFT пазара?

Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.

29.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.