Пазарът на криптовалути е изправен пред неспокойно бъдеще, като известен анализатор и неотдавнашен доклад алармират за съдбата както на дигиталните активи, така и на основните технологични акции.
Никълъс Мертен, популярният водещ на „DataDash„, изрази предпазливост в неотдавнашна стратегическа сесия, като предположи, че криптовалутите и акциите на FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google) може да отчетат слаби печалби през следващите години.
Оценката на Мертен се простира отвъд Биткойн, за да обхване по-широкото алткойн пространство, което в исторически план е свидетел на забележителен растеж. Той обясни това потенциално забавяне с различни фактори, като един от съществените е намаляването на ликвидността на пазара.
Намаляването на ликвидността на пазара означава намаляване на броя на активите, достъпни за търговия на пазара. В контекста на криптовалутите това предполага, че може да има по-малко купувачи и продавачи, което потенциално може да доведе до по-ниски обеми на търговия и по-волатилни колебания на цените.
Тази ситуация може да възникне поради фактори като по-строги регулации, намаляващ инвеститорски интерес или промени в пазарните нагласи.
Един от ключовите фактори, допринасящи за тази песимистична перспектива, е настъпателната политика на Федералния резерв. Тъй като централната банка възприема по-настъпателна позиция по отношение на паричната политика, инвеститорите може да изместят фокуса и капитала си от пазара на криптовалути и основните технологични акции в полза на по-конвенционални, стабилни активи.
Вероятността за по-високи лихвени проценти и намалени икономически стимули може да обезкуражи инвестициите в по-рискови активи, включително Биткойн.
Несигурността около регулациите също е надвиснала над бъдещето на крипто пазара. Правителствата по света се борят с въпроса как най-добре да регулират ефективно дигиталните активи.
Липсата на ясна и последователна регулаторна рамка създава несигурност за инвеститорите и предприятията, работещи в сферата на криптовалутите. Тази несигурност може да доведе до липса на доверие, да намали общата ликвидност на пазара и да отслаби ентусиазма на инвеститорите.
Етериум преживя драстично ценово рали, като скочи с 25% в рамките седмица – най-рязкото повишение от 2021 г. насам.
Solana отбеляза впечатляващо възстановяване, преминавайки границата от $170 след силен дневен ръст от 11%.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Криптовалутата, вдъхновена от Тръмп, отбеляза експлозивен растеж и също толкова много противоречия.