Конфликтът между Русия и Украйна през 2022 г. предизвика сериозна загриженост в световен мащаб и обеща строги западни санкции.
Тези мерки обаче не постигнаха очакваното въздействие върху икономиката на Русия. Въпреки че първоначалните санкции изглежда намалиха приходите в руския бюджет, страната умело ги заобиколи. С нарастващите приходи от петрол и подобрените стратегии за борба със санкциите, финансовата мощ на Русия подкрепи устойчивите ѝ военни разходи, като се стреми да увеличи значително разходите за отбрана до 2024 г.
Въпреки опитите на Запада да ограничи руското влияние, Кремъл поддържа устойчива финансова база, използвайки приходите от петрол и природен газ, които допринасят значително за бюджета. Разчитането на Запада на съществуващите неефективни санкции и краткосрочни стратегии усложнява усилията за възпрепятстване на финансовите възможности на Русия.
Докато историческите случаи, като например случаят с Иран при всеобхватни търговски забрани, дават лъч надежда, ситуацията в Русия се различава поради селективния характер на наложените санкции, които позволяват частичен търговски достъп и заобикаляне на някои ограничения, особено в петролния сектор.
Например мерки като ограничаването на цените на петрола имаха за цел да ограничат руските енергийни приходи, като същевременно гарантират наличието на петрол и стабилността на световните пазари.
Русия обаче умело се адаптира, като пренасочи продажбите на петрол към застраховани доставки извън Г-7, избягвайки западните лостове за въздействие. Опитите за налагане на санкции на дружества, които не спазват изискванията, срещат ограничения, особено при субекти, които не са свързани със западните системи, като тези от Китай.
Въпреки че Европейският съюз наложи временно ембарго върху вноса на руски петрол, въздействието му отслабна поради значителните покупки от други държави и глобалния скок на цените на петрола. Парадоксално е, че мерките на ЕС за намаляване на зависимостта от руската енергия, като например извеждането от експлоатация на атомни електроцентрали в Германия, неволно увеличиха зависимостта им, усложнявайки усилията за избягване на закупуването на руска енергия.
По същество, въпреки че намерението на Запада да ограничи руското влияние чрез санкции е очевидно, селективният характер и адаптивността на тези мерки поставят предизвикателства. Способността на Русия да маневрира в условията на санкции, съчетана с динамиката на световния пазар, продължава да поддържа нейната финансова устойчивост и влияние.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.