Руският президент Владимир Путин издаде директива за разпределяне на държавните ресурси за осигуряване на безпроблемно протичане на отоплителния сезон, която включва въвеждане на контролирани цени на мазута, доставян за отопление на жилища в определени региони, както съобщи Кремъл в четвъртък.
През последните месеци Русия се сблъсква с недостиг на горива и рязко покачване на цените им, особено в райони като Арктика, където се очаква сурова зима, водеща до повишено търсене на мазут.
В официалния документ, достъпен на уебсайта на Кремъл, се изтъква ангажиментът на правителството да отпусне средства за подготовката на отоплителния сезон 2023/2024 г. в Мурманск и други арктически региони. Това разпределение ще обхване и въвеждането на контрол върху цените на мазута, доставян през отоплителния период.
Въпреки че е основен световен производител на петрол, Русия се сблъсква с повишени вътрешни цени и недостиг на бензин и дизелово гориво поради изгодните възможности за износ за рафинериите. Това накара правителството да наложи забрана за износ на горива от 21 септември, с цел да се справи с рязкото покачване на цените и недостига по време на сезона на прибиране на реколтата. Не е посочена конкретна времева рамка за премахването на тези ограничения.
Кремъл уточни, че забраната ще остане в сила, докато не се прецени, че е необходимо, без да е определен срок на действие. Дмитрий Песков, говорителят на Кремъл, информира журналистите, че ще бъдат оценени допълнителни мерки за стабилизиране на пазара на горива, след като забраната бъде окончателно отменена.
Правителството обмисля повишаване на експортните мита за прекупвачите и въвеждане на експортни квоти, които да отразяват мерките, предприети при продажбата на торове. След въвеждането на забраната цените на едро на дизеловото гориво на местната борса са намалели с 21%, а цените на бензина – с 10%.
Това намаление на цените на едро обаче все още не се е отразило в съответния спад на цените на дребно. Руският вицепремиер Александър Новак, който контролира петролната индустрия на страната, посочи, че забраната започва да дава положителни резултати.
В четвъртък Федералната антимонополна служба (ФАС) съобщи, че е издала директиви до петролните компании, с които им нарежда да намалят цените на петролните продукти. В случай на неизпълнение ФАС предупреди, че ще разглежда неспазването им като потенциално нарушение на антитръстовото законодателство.
Китайският юан набира скорост при трансграничните транзакции, което се дължи на усилията за дедоларизация.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) поиска четиримесечно удължаване на срока за установяване на фактите в съдебната битка с Coinbase, с което крайният срок бе удължен до февруари 2024 г. – след президентските избори в САЩ.
Silvergate Capital, компанията майка на Silvergate Bank, официално подаде молба за обявяване в несъстоятелност в Уилмингтън, Делауеър, на 18 септември 2024 г.
Worldcoin на Сам Алтман продължава да набира популярност в световен мащаб, като наскоро разшири своята система за проверка на самоличността World ID в Полша.