В отговор на пазарния срив, който привлече вниманието на хората по цял свят, стейкингът на криптовалути и отпускането на заеми може в крайна сметка да попаднат под юрисдикцията на регулаторните органи.
По време на изказването си пред Европейския парламент на 21 юни, Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка, стана първият човек, който изрично поиска по-сериозен надзор над тази практика.
Лагард заяви, че вече е необходима евентуална втора, последваща рамка поради бързите темпове, с които се осъществява настоящият напредък в сектора. Тя се позова на Закона за пазарите на криптоактиви (MiCA), който трябва да влезе в сила в целия ЕС до 2024 г.
„MiCA II следва да регулира дейностите по залагане и отпускане на заеми за криптоактиви, които определено се увеличават”, заяви тя в качеството си на ръководител на Европейския съвет за системен риск (ЕССР).
Лагард предупреди:
Иновациите в тези неизследвани територии излагат на риск потребителите, където липсата на регулация често прикрива измами, напълно нелегитимни твърдения за оценка и много често спекулации, както и престъпни сделки.
Струва си да се спомене, че според Лагард децентрализираното финансиране (DeFi), което има потенциала да представлява „реален риск за финансовата стабилност„, трябва да бъде изцяло обхванато от втора регулаторна рамка в допълнение към финансовите посредници.
По този начин най-голямата криптовалута в света – Биткойн, която няма един определен емитент, също би попаднала в бъдеще в тази рамка.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Обединеното кралство няма да изисква KYC за недепозитарни портфейли
„Биткойн няма да бъде обхванат от MiCA I„, каза тя, „но се надяваме, че за MiCA II ще вземете това предвид„.
Забележително е, че миналия месец тя критикува крипто активите, като заяви, че те „не струват нищо“ и са „силно спекулативни„.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.