От 20 месеца насам индикатор за рецесия свети в червено, а икономистът, който пръв го използва, предупреждава, че не му се отдава значение.
Кембъл Харви заяви пред Fox Business, че това е голяма грешка, докато говореше за инвертираната доходност. Преди повече от 30 години професор по финанси от университета Дюк вижда това за първи път. Той твърди, че инвертираната доходност на 3-месечните американски държавни облигации, която надхвърля 10-годишната, се е случвала преди всяка рецесия от 60-те години насам без изключение.
През последните 20 месеца, считано от октомври 2022 г., има обърната крива на доходността; Харви заяви, че „въз основа на историята все още може да сме в рецесия“. Той спомена, че при предишни рецесии са били необходими до 23 месеца след като такава инверсия е сигнализирала за себе си, преди действително да започнат да се проявяват, така че може би все още не е свършила. Той също така отбеляза, че ако до октомври няма спад, то този път ще отнеме повече време, отколкото когато и да било преди.
През май той изрази опасения, че икономиката се забавя и може да се свие в рамките на шест или девет месеца, а през януари заяви, че през тази година очаква лек спад.
Въпреки че тревогите за рецесия напоследък намаляха, все още има някои сериозни опасения. През последното тримесечие ръстът на БВП се понижи от почти 5% за третото тримесечие на миналата година до едва 1.3%, безработицата расте бавно, а инфлацията от няколко месеца насам се задържа над целта на Федералния резерв от 2%.
В отговор на това, че през лятото на 2022 г. инфлацията достигна най-високата си точка от 40 години насам – 9% – което е повече от четири пъти над това, което трябва да бъде, Фед повиши лихвените проценти от почти нула до 5%.
При такива високи равнища хората правят по-малко разходи; предприятията правят по-малко инвестиции или наемат по-малко работници, докато месечните им разходи за обслужване на дълга ефективно нарастват, като по този начин обикновено се охлаждат икономическите дейности, увеличавайки по този начин шансовете за навлизане в рецесия.
На пръв поглед дори и обърнатата крива на доходността на облигациите на Харви да не изглежда като нищо повече от фалшив сигнал, тя определено не бива да се пренебрегва.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).