Джеръми Грантъм, съосновател и дългосрочен стратег на фонд мениджъра GMO, наскоро предупреди за несигурното състояние на финансовия пейзаж.
Изразявайки загриженост относно надценяването на акциите, особено в САЩ, той препоръча да се избягва покупката на американски акции, като се позова на прекомерно високите им цени в сравнение със световния пазар.
В неотдавнашно интервю Грантъм прогнозира трудна година за фондовия пазар. Той изтъкна исторически високите маржове на печалба на американските компании в сравнение с техните международни партньори, което създава ситуация на „двойна опасност„, при която могат да намалеят както печалбите, така и коефициентите на оценка.
Грантъм, известен с това, че през 2022 г. е идентифицирал рисковете от „супербалон“ на пазара на множество активи, отбеляза, че балонът се е спукал през същата година, когато S&P 500 е спаднал с 19%, а Nasdaq Composite, силно натоварен с технологични акции, се е сринал с 33%.
Той твърди, че акциите щяха да се сблъскат с още по-значителен спад от 20-30%, ако не беше рязкото прекъсване, причинено от лудостта на изкуствения интелект в началото на 2023 г., което промени траекторията на целия фондов пазар.
Макар да признава значението на изкуствения интелект, Грантъм предупреждава за преобладаващата „невероятна еуфория“ около него, като прогнозира, че вълнението може да не е устойчиво. Въпреки това той призна потенциалното революционно въздействие на изкуствения интелект, сравнимо с това на интернет през следващите десетилетия.
В допълнение към опасенията си за фондовия пазар Грантъм направи мрачна прогноза за икономиката на САЩ.
Въпреки положителните показатели като стабилен ръст на БВП и ниски нива на безработица и инфлация, той изтъкна притеснителни фактори като обърната крива на доходността и продължителен спад на водещите икономически показатели, които предполагат поне лека рецесия в бъдеще.
Грантъм обърна внимание и на геополитическите рискове, особено на конфликтите в Украйна и Близкия изток, като подчерта, че по време на война геополитическият фон става „адски страшен“ с потенциал за неблагоприятни събития, особено когато оценките на активите са рекордно високи.
Експертът призова инвеститорите към предпазливост, като ги посъветва да проучат подценените активи на развиващите се пазари, да обмислят сектори като природните ресурси и да се съсредоточат върху области на растеж, като например решения, свързани с изменението на климата. Въпреки че в миналото Грентъм е издавал страховити прогнози, които не са се сбъднали през последните години, той продължава да подчертава важността на бдителността в настоящия икономически климат.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.