Известният финансов експерт и автор Робърт Кийосаки наскоро предупреди, че Банката на Япония (BOJ) може да бъде следващата глобална финансова институция, която да фалира, предвид силното ѝ участие във финансирането на пазара на деривати.
В тази статия разглеждаме коментарите на Кийосаки и какво биха могли да означават те за световната икономика.
Кийосаки изтъкна, че Банката на Япония (BOJ) финансира пазарите на деривати, които Уорън Бъфет нарече “оръжия за масово финансово унищожение”.
Световният пазар на деривати сега се оценява на зашеметяващите четири трилиона долара, като участието на BOJ го поставя в уязвимо положение. Авторът твърди, че тази заплаха за световната икономика далеч не е отминала.
Кийосаки също така критикува стратегията на Федералния резерв за агресивно повишаване на лихвените проценти и навиците за печатане на пари от 2008 г. насам, заявявайки, че лихвените проценти са се понижавали, но изведнъж са се повишили.
Той твърди, че повишаването на лихвените проценти е било твърде бързо и посочи, че Пауъл ги е повишил по-бързо от всякога. Кийосаки предположи, че златото и среброто са по-сигурни инвестиции в тази среда.
Авторът предупреди, че евентуален срив на BOJ може да даде на Китай още една възможност да утвърди господството си в световната икономика. Китай предприе агресивни стъпки за икономическа конкуренция и замени щатския долар с юана. Нарастващото влияние на комунистическата страна, пример за което е инициативата “Един пояс и един път”, печели все по-голяма подкрепа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Държавите от БРИКС планират да въведат нова валута, за да спрат на доминацията на долара и еврото
Инициативата представлява глобална стратегия за развитие, приета от правителството на Китай през 2013 г., включваща инфраструктурно развитие и инвестиции в около 70 страни и международни организации.
В предупрежденията на Кийосаки за световната икономика се посочва, че настоящите трусове могат да имат значителни последици. Инвеститорите трябва да бъдат нащрек, а Кийосаки им препоръча да останат гъвкави и да обръщат внимание на променящия се макроикономически пейзаж.
Като цяло, предупреждението на Кийосаки за потенциален срив на BOJ и последиците от него за световната икономика и доминиращата роля на Китай подчертава крехкостта на финансовата система и необходимостта от предпазливост при инвестирането.
В четвъртък Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla, си върна позицията на най-богатия човек в света, като изпревари Бернар Арно, председател на LVMH.
Binance.US наскоро направи значителни промени след съдебните действия на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC).
Федерален съдия в САЩ наскоро отхвърли иск срещу платформата за децентрализирано финансиране (DeFi) PoolTogether, като постанови, че федералният съд не е подходящо място за разглеждане на проблеми, свързани със стартъпа.
Според високопоставен южнокорейски прокурор съоснователят и главен изпълнителен директор на Terraform Labs, До Куон, е изправен пред потенциални правни последствия в САЩ и Южна Корея.