Известният финансов експерт и автор Робърт Кийосаки наскоро предупреди, че Банката на Япония (BOJ) може да бъде следващата глобална финансова институция, която да фалира, предвид силното ѝ участие във финансирането на пазара на деривати.
В тази статия разглеждаме коментарите на Кийосаки и какво биха могли да означават те за световната икономика.
Кийосаки изтъкна, че Банката на Япония (BOJ) финансира пазарите на деривати, които Уорън Бъфет нарече „оръжия за масово финансово унищожение“.
Световният пазар на деривати сега се оценява на зашеметяващите четири трилиона долара, като участието на BOJ го поставя в уязвимо положение. Авторът твърди, че тази заплаха за световната икономика далеч не е отминала.
Кийосаки също така критикува стратегията на Федералния резерв за агресивно повишаване на лихвените проценти и навиците за печатане на пари от 2008 г. насам, заявявайки, че лихвените проценти са се понижавали, но изведнъж са се повишили.
Той твърди, че повишаването на лихвените проценти е било твърде бързо и посочи, че Пауъл ги е повишил по-бързо от всякога. Кийосаки предположи, че златото и среброто са по-сигурни инвестиции в тази среда.
Авторът предупреди, че евентуален срив на BOJ може да даде на Китай още една възможност да утвърди господството си в световната икономика. Китай предприе агресивни стъпки за икономическа конкуренция и замени щатския долар с юана. Нарастващото влияние на комунистическата страна, пример за което е инициативата „Един пояс и един път“, печели все по-голяма подкрепа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Държавите от БРИКС планират да въведат нова валута, за да спрат на доминацията на долара и еврото
Инициативата представлява глобална стратегия за развитие, приета от правителството на Китай през 2013 г., включваща инфраструктурно развитие и инвестиции в около 70 страни и международни организации.
В предупрежденията на Кийосаки за световната икономика се посочва, че настоящите трусове могат да имат значителни последици. Инвеститорите трябва да бъдат нащрек, а Кийосаки им препоръча да останат гъвкави и да обръщат внимание на променящия се макроикономически пейзаж.
Като цяло, предупреждението на Кийосаки за потенциален срив на BOJ и последиците от него за световната икономика и доминиращата роля на Китай подчертава крехкостта на финансовата система и необходимостта от предпазливост при инвестирането.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.