НАЧАЛО Други

Представителите на Европейският съюз се срещат с президента на Китай – какво ще обсъждат?

06.05.2024 16:30 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Представителите на Европейският съюз се срещат с президента на Китай – какво ще обсъждат?

Ръководителят на Европейския съюз Урсула фон дер Лайен подчерта необходимостта от лоялна конкуренция с Китай, като заяви, че настоящите пазарни дисбаланси трябва да бъдат отстранени.

Преди срещата с китайския президент Си Дзинпин и френския президент Еманюел Макрон в Париж, фон дер Лайен подчерта неустойчивия характер на съществуващите несъответствия в достъпа до пазара.

Посещението на Си в Европа съвпада с продължаващите разследвания на ЕС на китайските търговски практики в рамките на блока. Наскоро Европейската комисия започна разследвания на пазарния достъп на европейските доставчици на медицински изделия в Китай, след подобни разследвания на доставчиците на вятърни турбини и китайските субсидии за различни отрасли, включително електрически превозни средства и соларни панели.

Европейската загриженост се простира отвъд рамките на търговията и обхваща въпроси като китайския шпионаж и военното сътрудничество с Русия в контекста на конфликта в Украйна. Фон дер Лайен потвърди отново позицията на ЕС да поддържа връзки с Китай, като същевременно се справя с практиките, нарушаващи пазарните отношения.

Една от основните причини за безпокойство е излишъкът в китайското производство, дължащ се на обширни субсидии, които водят до свръхпредлагане на стоки като електромобили и стомана. Фон дер Лайен възнамерява да призове Си да се справи с тези свръхпроизводства по време на дискусиите.

Посещението на Си подчертава деликатното балансиране на ЕС между Пекин и Вашингтон. Макар че европейските лидери, включително Макрон, се застъпват за запазване на автономията в геополитическите отношения, в блока продължават да съществуват разногласия по отношение на подхода му към съперничеството между САЩ и Китай.

Макрон, който прие Си на държавно посещение, подчерта желанието на Европа да търси трети път между конкуриращото се влияние на САЩ и Китай. Различните гледни точки в ЕС обаче подчертават сложността на ориентирането в отношенията с Пекин.

Маршрутът на Си включва посещения в Сърбия и Унгария – страни, възприемани като приятелски настроени към Китай, което отразява усилията на Пекин да развива отношения извън границите на ЕС.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Венецуела спира всички операции за копаене на крипто

Венецуелското министерство на електроенергията реши да прекъсне всички операции за копаене на криптовалута от националната електрическа мрежа (SEN), за да управлява потреблението на енергия и да осигури стабилно електроснабдяване за гражданите, според доклад на AlbertoNews от 18 май.

19.05.2024 7:30 1 мин. четене

БРИКС: Ето в каква валута се изпълняват 90% от сделките на съюза

Русия и Китай са решили все повече да използват собствените си национални платежни системи за двустранна търговия, според руския президент Владимир Путин по време на пресконференция след разговори с Китай.

19.05.2024 7:00 1 мин. четене

Ripple с блестящи резултати за първото тримесечие – какво да оакваме от XRP?

Въпреки изправените пред правни предизвикателства, Ripple постигна значителен растеж през първото тримесечие на 2024 г., достигайки множество важни етапи.

19.05.2024 6:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.