Ръководителят на Европейския съюз Урсула фон дер Лайен подчерта необходимостта от лоялна конкуренция с Китай, като заяви, че настоящите пазарни дисбаланси трябва да бъдат отстранени.
Преди срещата с китайския президент Си Дзинпин и френския президент Еманюел Макрон в Париж, фон дер Лайен подчерта неустойчивия характер на съществуващите несъответствия в достъпа до пазара.
Посещението на Си в Европа съвпада с продължаващите разследвания на ЕС на китайските търговски практики в рамките на блока. Наскоро Европейската комисия започна разследвания на пазарния достъп на европейските доставчици на медицински изделия в Китай, след подобни разследвания на доставчиците на вятърни турбини и китайските субсидии за различни отрасли, включително електрически превозни средства и соларни панели.
Европейската загриженост се простира отвъд рамките на търговията и обхваща въпроси като китайския шпионаж и военното сътрудничество с Русия в контекста на конфликта в Украйна. Фон дер Лайен потвърди отново позицията на ЕС да поддържа връзки с Китай, като същевременно се справя с практиките, нарушаващи пазарните отношения.
Една от основните причини за безпокойство е излишъкът в китайското производство, дължащ се на обширни субсидии, които водят до свръхпредлагане на стоки като електромобили и стомана. Фон дер Лайен възнамерява да призове Си да се справи с тези свръхпроизводства по време на дискусиите.
Посещението на Си подчертава деликатното балансиране на ЕС между Пекин и Вашингтон. Макар че европейските лидери, включително Макрон, се застъпват за запазване на автономията в геополитическите отношения, в блока продължават да съществуват разногласия по отношение на подхода му към съперничеството между САЩ и Китай.
Макрон, който прие Си на държавно посещение, подчерта желанието на Европа да търси трети път между конкуриращото се влияние на САЩ и Китай. Различните гледни точки в ЕС обаче подчертават сложността на ориентирането в отношенията с Пекин.
Маршрутът на Си включва посещения в Сърбия и Унгария – страни, възприемани като приятелски настроени към Китай, което отразява усилията на Пекин да развива отношения извън границите на ЕС.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.