Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Говорейки на събитие, организирано от Икономическия клуб на Чикаго, Пауъл призна турбуленцията в миналото в крипто пространството, посочвайки измами и мащабни сривове. Въпреки това той предположи, че дигиталните активи започват да придобиват легитимност. Имайки предвид това, председателят отбеляза, че настоящите регулаторни ограничения, въведени за защита на финансовите институции и потребителите, може да бъдат облекчени в бъдеще.
Според него целта е да се постигне баланс: Отваряне на вратата към иновациите, без да се компрометира целостта на финансовата система. Докато регулаторите исторически са заемали твърда позиция по отношение на участието на банките в крипто, Пауъл предлага по-контрастен подход – такъв, който подкрепя експериментирането, като същевременно държи рисковете под контрол.
Откакто Доналд Тръмп се завърна на поста по-рано тази година, финансовите регулатори регистрират промяна в тона. Федералната корпорация за застраховане на депозити (FDIC) наскоро обяви планове за отмяна на остарелите насоки за крипто и вместо това да даде на банките повече автономия, позволявайки им да участват в одобрени крипто дейности, без да се нуждаят от предварително разрешение. По същия начин Службата на валутния контрольор потвърди, че услугите, свързани с крипто, са разрешени във федералната банкова система.
Междувременно законодателите в Конгреса постигат напредък по новото законодателство за стабилните монети. И двете камари са придвижили законопроекти през комисията и Тръмп призова за бързо приемане. Пауъл приветства този импулс, подчертавайки важността на надзора за тези все по-популярни дигитални активи.
Той описа стабилните монети като продукт с широка потенциална привлекателност, който, ако бъде правилно регулиран, може да предложи на потребителите прозрачност и защита. Пауъл заяви, че разглежда законодателните промени около стабилните монети като окуражаващи признаци за съзряване на крипто пейзажа.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.