През последните месеци щатският долар показа изненадваща устойчивост, като се представи по-добре от повечето основни валути и отбеляза значителни печалби от началото на годината спрямо валути като японската йена и швейцарския франк.
Тази тенденция, макар и благоприятна за американците, които пътуват в чужбина, може да създаде икономически предизвикателства за международните компании и търговски партньори, което може да доведе до отказ от зависимостта от долара.
Силният долар може да стимулира съюзническите държави да търсят алтернативни валути, което поражда опасения за дедоларизация, която може да има далечни последици извън икономическата сфера.
Обратно, по-слабият щатски долар се възприема положително от американските корпорации, търговските партньори и политиците, тъй като може да спомогне за намаляване на търговските дисбаланси и за повишаване на конкурентоспособността спрямо Китай. Балансирането на федералния бюджет е изтъкнато като мощен инструмент за постигането на тази цел, въпреки политическите предизвикателства.
Балансираният бюджет би могъл да смекчи непропорционалните потоци от доларови резерви и чуждестранни валути, като насърчи сътрудничеството между съюзниците по подобие на Споразумението от Плаза от 1985 г., което стабилизира търговията с Япония и намали търговския дефицит на САЩ.
Перспективата за единен фронт сред съюзниците за укрепване на валутите им спрямо долара би могла да окаже натиск върху икономическите позиции на Китай, което потенциално би променило динамиката в продължаващото икономическо съперничество между САЩ и Китай.
Макар че в миналото Китай е реагирал на американските мита чрез девалвация на валутата си, по-слабият долар в резултат на балансиран бюджет може да постави Китай пред по-сложни предизвикателства, което може да наложи вземането на трудни решения за противодействие на въздействието върху икономиката му.
С оглед на предстоящите избори през 2024 г. и двамата кандидати за президент вероятно биха приветствали по-слаб щатски долар, тъй като той съответства на по-широки икономически цели. Постигането на балансиран федерален бюджет би могло да се възприеме като средство за постигане на тази цел, без да се застрашава икономическата стабилност.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.