Начало » Други » Правителството на САЩ се опита да си осигури $26 милиарда, но неуспешно

Правителството на САЩ се опита да си осигури $26 милиарда, но неуспешно

12.11.2023 19:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Правителството на САЩ се опита да си осигури $26 милиарда, но неуспешно

На фона на безпрецедентното нарастване на държавния дълг на САЩ икономистите алармират за потенциална дългова криза в страната.

Изправено пред фискален натиск, правителството на САЩ се оказа принудено да повиши значително лихвения процент по своите държавни облигации на 9 ноември, както отбеляза Wall Street Silver в X (Twitter).

В стремежа си да си осигури $24 милиарда Министерството на финансите проведе търг за продажба на значително количество 30-годишни облигации, както твърди коментаторът.

За съжаление, това начинание не срещна голям отклик от страна на инвеститорите, което наложи рязко повишаване на лихвените проценти, за да се привлекат достатъчен брой купувачи. Вследствие на това доходността на 30-годишните държавни ценни книжа на САЩ се повиши значително до 4.8%.

Това се разви в момент, когато държавният дълг непрекъснато нараства, като само през последните четири месеца Министерството на финансите е взело назаем зашеметяващите $1.5 трилиона. Очаква се тенденцията да се запази, като през следващите шест месеца се планира да се заемат още $1.5 трилиона. Тези мащабни дейности по вземане на заеми служат като подходящ показател за нарастващия фискален дефицит, с който се бори правителството.

Забележително е, че незадоволителният резултат от аукциона принуди първичните дилъри, действащи като предпазен механизъм на пазара, да поемат 25% от емисията. Първичните дилъри, включващи мрежа от банки и финансови институции, задължени да участват в аукционите на Министерството на финансите, служат като „купувач от последна инстанция“ за американския дълг.

Освен това значителните международни държатели на американски дълг, включително Китай, Япония, Саудитска Арабия и Русия, намаляват експозициите си. Липсата на тези традиционно значими купувачи допълнително натоварва аукционите за дълг.

Едновременно с това Федералният резерв се опитва да се бори с инфлацията, като повишава лихвените проценти в страната. Тази среда може да наложи още по-висока доходност на бъдещия държавен дълг, за да се привлекат предпазливи инвеститори.

Анализаторите следят отблизо тези събития, тъй като разходите за обслужване на дълга нарастват, което може да изостри фискалните предизвикателства пред страната. Забележително е, че главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън отправи предупреждение за настоящия политически и икономически контекст, заявявайки:

Това може да е най-опасното време, което светът е виждал от десетилетия.

Тъй като интересът на инвеститорите към дългосрочния дълг изглежда намалява, нуждата от средства продължава да се увеличава. Междувременно тези икономически показатели ще служат като критичен барометър за фискалното здраве на правителството на САЩ.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.