Наскоро Русия, член на алианса БРИКС, се освободи от рубли и китайски юани, за да се пребори с щатския долар.
В изненадващ развой на събитията този ход се оказа печеливш, като тази седмица рублите надминаха щатския долар на валутните пазари. Въпреки че бе изправена пред санкции от страна на Белия дом, Русия умело се ориентира в наказателните мерки, излизайки от тях успешно.
В четвъртък курсът на щатския долар се срина до 91.96 рубли, за да се възстанови незначително до 92.09 рубли в петък. Това е значителен спад спрямо курса от 100.30 рубли, наблюдаван само преди месец, което показва спад от 8 пункта в рамките на 30 дни. Въпреки наложените санкции руската рубла демонстрира устойчивост и превъзходство над щатския долар в настоящия сценарий на валутния пазар.
Заемайки настъпателна позиция, Русия, страна от БРИКС, се ангажира със значителни дейности по покупко-продажба на своите местни валути – рубла и китайски юан – на валутния пазар.
Централната банка на Русия оглави значителни транзакции, обменяйки валути на Московската борса, като търговете възлизаха на 0.8 милиарда рубли. Стартирането на този подход на 2 ноември 2023 г. постави началото на поредица от стратегически ходове, равняващи се на $8.7 милиона в рубли и юани.
Използвайки ресурси от Фонда за национално богатство, Централната банка на Русия продължи тази тенденция, като на следващия ден обмени още 0.8 милиарда рубли, или $8.7 милиона. Тези дейности по купуване и продаване според мнозина са стратегически организирани, за да поддържат търговията с рубли в значителни обеми, като ефективно ограничават растежа на щатския долар на валутния пазар.
През последните няколко години сред висшите политици от БРИКС нараства загрижеността относно доминиращата роля на долара и неговото въздействие върху макроикономиката на развиващите се пазари.
Чанпен Джао наскоро бе признат за виновен от съдия в САЩ по дело, свързано с нарушения на разпоредбите за борба с прането на пари.
Джейн Фрейзър, главен изпълнителен директор на Citigroup, се присъедини към група на банкови ръководители, които предупреждават за предстоящи трудни времена.
Саудитска Арабия се сблъсква с предизвикателства при повишаването на цените на петрола чрез съкращаване на производството и може да обмисли значителна промяна в посока към САЩ, според мнението на енергийния експерт Пол Санки.
АхахахаАХАХАХА!!!
Хахахаха ,това е положението !!!
Мечти на ватенки пияни…
Хахаха, задминала, заминала колко да е заминала -преди войната беше под 40 рубляка за долар сега са 100… голямо задминаване!
Как така рублата задминала долара , при положение че с 1 долар си купуваш 93рубли , а не с 1 рубла – 93 долара ?
Все едно да кажете , че западно африканския франк е задниминал еврото …
Ужас, 0.8 милиарда са равни на 8 милиона….
Само така. Подкрепяме Русия. Щатския долар трябва да иде в историята. Да си ползват само в империята на злото