Тайлър Уинкълвос, съосновател на борсата за криптовалути Gemini, наскоро се обърна към Twitter, за да изрази недоволството си от банковата система на САЩ.
В поредица от туитове милиардерът сподели възгледите си за настоящото състояние на индустрията и разкритикува справянето на правителството с банковата криза.
Според Уинкълвос банковата система на САЩ е „съвременна кастова система“, която облагодетелства богатите. Той твърди, че правителството е създало система, която покрива само депозитите в банките, считани за „твърде големи, за да фалират“, оставяйки други банки и техните клиенти уязвими към финансов колапс.
Уинкълвос обясни, че незастрахованите депозити на клиенти, които банкират в банкови гиганти, по същество са гарантирани от правителството на САЩ, тъй като тези институции се считат за „системно важни финансови институции“ (SIFI) или „твърде големи, за да фалират“.
1/ The US banking system is a modern-day caste system. There are those who are banked by Bulge bracket banks. There are those who are banked by regional banks. And there are those who are banked by no bank at all.
— Tyler Winklevoss (@tyler) March 17, 2023
Незастрахованите депозити на клиенти, които банкират в регионални банки, обаче могат да бъдат или да не бъдат подкрепени от правителството на САЩ в зависимост от това дали техният фалит би довел до разпространение ан проблемите в по-голямата банкова система. Това решение се взема със супер мнозинство от борда на FDIC, супер мнозинство от борда на Фед и от министъра на финансите след консултации с президента. По същество няма никаква гаранция.
Уинкълвос смята, че вината е на правителството и начинът, по който то е подходило към ситуацията. Той твърди, че държавата е предизвикала банковата криза и не е успяла да я предотврати, което е довело до несправедлива система, от която се облагодетелстват само най-богатите лица.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще стигне $1,000,000 сред банковата криза – Б. Сринивасан
„Правителството на САЩ свърши чудесна работа, предотвратявайки банковата криза“, написа Уинкълвос в Twitter.
Почти толкова добра, колкото със започването ѝ.
Камерън Уинкълвос, братът близнак на Тайлър и другият съосновател на Gemini, също сподели мнението си за банковата система. Той предполага, че неотдавнашното увеличаване на баланса на Федералния резерв с цел спасяване на банковата система е дало на хората повече причини да натрупват Биткойн (BTC).
„Фед току-що даде на всички 300 милиарда причини да купуват Биткойн“, написа Камерън в туит.
The Fed just gave everyone $300 billion more reasons to buy bitcoin. pic.twitter.com/LnIjZtHRdb
— Cameron Winklevoss (@cameron) March 17, 2023
Близнаците Уинкълвос отдавна са привърженици на BTC и други криптовалути. Тяхната борса Gemini позволява на клиентите да купуват и продават криптовалути, включително Биткойн, Етериум и Лайткойн. Братята често са критикували традиционната банкова система, твърдейки, че тя е остаряла и се нуждае от промяна. Те вярват, че криптовалутите имат потенциала да революционизират финансовата индустрия и да осигурят по-голям достъп до финансови услуги за хората по света.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.