Правителството на САЩ възстанови по-голямата част от криптовалутата, открадната по време на хака на Bitfinex през 2016 г., и арестува семейна двойка, за която се твърди, че е свързана със схемата.
През 2016 г. от борсата за криптовалути бяха откраднати приблизително $4.5 милиарда по текуща стойност. Правоприлагащите органи са възстановили повече от $3.6 милиарда досега, съобщи Министерството на правосъдието във вторник.
Това е най-големaтa финансовa конфискация на ведомството досега, каза в изявление заместник-главният прокурор Лиза Монако. „[Днешните арести] показват, че криптовалутата не е сигурно убежище за престъпници„, каза Монако.
Жителите на Ню Йорк Иля Лихтенщайн, на 34 години, и Хедър Морган, на 31 години, бяха арестувани за заговор за пране на криптовалута и пари, откраднати по време на хака преди шест години. Те също бяха обвинени в заговор за измама на САЩ.
Ако бъдат признати за виновни, и двете престъпления могат да носят обща максимална присъда от 25 години затвор. Те трябва да направят първите си изяви във федерален съд в Манхатън във вторник следобед.
Не Изпускай: Милиони долари се изпират чрез NFT
„В напразни усилия да запазят дигитална анонимност, обвиняемите са изпрали откраднатите средства чрез лабиринт от транзакции с криптовалута„, каза Монако.
„Благодарение на щателната работа на правоохранителните органи ведомството за пореден път показа как може и ще следи парите, независимо в каква форма са те.“
Твърди се, че Лихтенщайн и Морган са целяли изпирането на 119,754 BTC, които са били откраднати от платформата, след като хакер е направил пробив в системите и е извършил над 2,000 неразрешени транзакции.
„Тези неоторизирани транзакции изпратиха откраднатите BTC в дигитален портфейл под контрола на Лихтенщайн„, според съдебните документи.
„През последните пет години приблизително 25,000 от тези откраднати BTC бяха прехвърлени от портфейла на Лихтенщайн чрез сложен процес на пране на пари, който завърши с депозиране на част от откраднатите средства във финансови сметки, контролирани от Лихтенщайн и Морган.“
Останалата част от откраднатите средства, около 94,000 BTC, остават в портфейла, използван при хака.
В жалбата се твърди, че двойката е използвала няколко техники за пране, включително използване на фиктивни самоличности за създаване на онлайн акаунти и използване на компютърни програми за автоматизиране на транзакции.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето колко Биткойн притежава Tesla в края на 2021 г.
„Финансовата престъпност удря в основата на нашата национална и икономическа сигурност„, каза в изявление изпълняващият длъжността изпълнителен асоцииран директор Стив Франсис от на Вътрешната Сигурност.
„С хак от такъв мащаб сътрудничеството на публичния и частния сектор е от решаващо значение за гарантиране на непрекъснато доверие на потребителите в нашата финансова система.“
Крипто платформите като цяло бяха поразени от редица експлойти, включително няколко, които се случиха тази година.
По-рано този месец хакери откраднаха 120 етера, или $320 милиона, от протокола Wormhole във втория по големина DeFi хак досега.
В края на януари DeFi протоколът Qubit Finance загуби милиони долари в пробив на сигурността, след като бяха откраднати 206,809 BNB токени, на приблизителна стойност от $80 милиона.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.