Начало » Милиони долари се изпират чрез NFT

Милиони долари се изпират чрез NFT

05.02.2022 19:26 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Милиони долари се изпират чрез NFT

Един от най-големите аргументи, които популярните крипто опоненти имат срещу децентрализацията и анонимността на Биткойн и други криптовалути, е потенциалът за измамници и пране на пари да присвоят функцията и да я използват за своите операции. Сега това се разпростира и до NFT.

Февруарският доклад на Chainalysis разкрива нарастваща тенденция на „wash“ търговия и пране на пари в NFT пространството. Wash търговията е незаконен метод за завишаване на пазарната оценка на артикули, акции или токени чрез активно участие както от страна на купувача, така и от страна на продавача в транзакцията.

Веднъж характерни за проектите за крипто токени през ранните етапи на развитие, wash трейдърите в екосистемата на NFT използват същата стара тактика за създаване на самофинансиращи се клиентски акаунти, за да купуват техните NFT и да създават изкуствено усещане за стойност, което примамва всички бъдещи нищо неподозиращи купувачи.

Разследванията на Chainalysis проследяват до $8.9 милиона като печалби, получени от такива сделки през 2021 г., като един wash трейдър е свързан с почти 100 самофинансиращи се NFT адреса.

Докато над 58.1% от известните NFT wash трейдъри остават на загуба, дейностите на останалите 41.9% представляват 100% от всички регистрирани печалби. Chainalysis съобщава, че това може да бъде повече, когато се вземат предвид други поддържани от NFT блокчейн като Algorand, WAX, FLOW, Ronin и Solana.

Пране на пари в NFT

През 2020 г., когато глобалния локдаун стимулира използването на NFT, поддръжниците на пространството казаха, че това е краят на традиционните търгове на галерии, каквито ги познавахме. 

Въпреки че изглежда, че NFT са децентрализирали традиционните галерии и са ограничили личните посещения, те не са направили много, за да ограничат грозната тенденция на пране на пари, която е била свързана с нея през годините. Съобщава се, че през последните шест месеца близо $2.4 милиона долара са били проследени до подозрителни портфейли и санкционирани сметки като Chatex, според Chainalysis.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Хакер открадна безумна сума от блокчейн протокол

Въпреки че тази цифра представлява нищожните 0.02% от общите случаи на пране на пари, които възлизат на $8.6 милиарда, свързани с алткойни, стабилни монети и DeFi протоколи, те представляват нарастващо безпокойство за нова индустрия, която се стреми да изгради доверие от нови инвеститори, съобщава Chainalysis.

Вече популярните NFT хостинг платформи, OpenSea и Rarible, претърпяха редица хакерски атаки.

Но индустрията на стойност $44.2 милиарда все още е в начален етап на развитие и като се има предвид прозрачността на блокчейн технологията, не би трябвало да е трудно за хостинг платформите да проследят подозрителни адреси и да ограничат достъпа им. Това може да е първият закон, който крипто индустрията ще трябва да приеме в интерес на безопасността и сигурността на инвеститорите на платформата.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Aвстралия затяга контрола срещу крипто измамите

Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.

10.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.