Президентът на Беларус Александър Лукашенко подписа указ, с който потвърждава официалната подкрепа на страната за свободното обращение на криптовалути като Биткойн (BTC).
Пресцентърът на Лукашенко съобщи в понеделник, че президентът е подписал указ, наречен „За регистъра на адресите на виртуални портфейли и циркулацията на криптовалути„.
Документът предоставя правно основание на Hi-Tech Park в Беларус (данъчен и правен режим в страната, допринасящ за благоприятното развитие на ИТ бизнеса) да създаде и управлява регистър на адресите на крипто портфейли, използвани при незаконни дейности.
Документът с постановлението подробно описва процеса и стандартите за изземането на криптовалути от престъпници.
Указът има за цел да защити крипто инвеститорите от потенциални загуби и да „предотврати неволно участие в дейности, забранени от закона„.
В съобщението се посочва, че Беларус е заела „приятелска“ позиция по отношение на криптовалутите:
Беларус последователно развива правното поле за регулиране на дейности, свързани с дигитални активи, и за разлика от много други държави позволява свободното обращение на дигитални валути.
Според документа Министерският съвет на Беларус трябва да приеме подходящи мерки за прилагане на указа в рамките на три месеца след публикуването му.
Последният ход на Лукашенко в екосистемата за регулация на криптовалутите в Беларус потвърждава ангажимента на страната да подкрепя развитието на пространството, включително копаене и търговия с криптовалути. През септември 2021 г. Лукашенко призова правителството да копае криптовалута, използвайки инфраструктура за резервна енергия. По-рано бе съобщено, че най-голямата финансова институция в Беларус, Беларусбанк, стартира услуга за обмен на криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кога да очакваме закон за дигиталното евро?
Докато Беларус очевидно се насочва към приемане на криптовалути, някои от ключовите ѝ икономически и политически партньори изоставаха по отношение на крипто регулацията.
Русия, която прие своя закон „За дигитални финансови активи“ през януари 2021 г., поддържа регулаторна несигурност, тъй като различните финансови регулатори продължават да не са съгласни как да регулират крипто в страната. Въпреки че руското правителство официално одобри концепцията за крипто регулация миналата седмица, Банката на Русия продължава да се противопоставя на приемането на крипто.
Според местни доклади, във вторник руската централна банка отново е подготвила инициатива за забрана на обръщението на криптовалути в Русия.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.