Начало » Финтех » Правителствата в ЕС оспорват правомощията на ЕЦБ за контрола на дигиталното евро

Правителствата в ЕС оспорват правомощията на ЕЦБ за контрола на дигиталното евро

29.10.2024 18:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Правителствата в ЕС оспорват правомощията на ЕЦБ за контрола на дигиталното евро

Между правителствата на държавите от Европейския съюз и Европейската централна банка (ЕЦБ) възникна борба за власт по отношение на контрола върху дигиталното евро.

Конфликтът се съсредоточава върху това кой ще определя ограниченията за количеството дигитална валута, което хората могат да държат в портфейли, подкрепяни от централните банки.

Тъй като ЕЦБ разработва дигиталното евро, за да се конкурира с американските гиганти в областта на разплащанията като Visa и Mastercard, големите държави от ЕС, особено Франция и Германия, твърдят, че централната банка е превишила правомощията си. Настоящият регламент предоставя на ЕЦБ изключителното правомощие да определя лимитите за портфейлите, което държавите членки оспорват, твърдейки, че последиците от дигиталното евро се простират отвъд паричната политика.

Възникват опасения за финансовата стабилност, тъй като високите лимити на портфейлите биха могли да накарат гражданите да изтеглят големи суми от традиционните банки по време на кризи, застрашавайки банковата система и нарушавайки индивидуалната финансова автономия. Докато ЕЦБ запазва ролята си в осигуряването на банковата стабилност, държавите членки се застъпват за законодателен надзор на контролните функции.

Предложените компромиси предполагат, че законодателите биха могли да определят параметрите на решенията на централната банка, но остават съмнения относно необходимостта от демократичен надзор. Този конфликт отразява по-широка преоценка на политическата спрямо централната банкова власт, случваща се в момент, когато над 100 централни банки по света проучват националните дигитални валути, вдъхновени от предложението на Facebook за Libra 2019. ЕЦБ разглежда дигиталното евро като изключително важно за намаляване на зависимостта на Европа от платежни услуги извън ЕС.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Bitget си партнира с Mastercard за стартирането на крипто дебитна карта

Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.

01.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood ще пусне токенизирани акции на OpenAI и SpaceX за европейски потребители

Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.

01.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase стартира ново предложение от 21 юли

Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.

28.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood разширява предложенията си за фючърсна търговия

Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).

28.06.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.