Главният изпълнителен директор на базираната на блокчейн мрежа за трансгранични разплащания Ripple очаква тази година в САЩ да настъпят положителни промени в крипторегулирането.
С откриването на 118-ия Конгрес във вторник Брад Гарлингхаус изброява основните причини, поради които смята, че 2023 г. ще бъде значителна за крипторегулирането.
Той посочи, че стремежът за регулиране на индустрията на дигиталните активи има подкрепа както от републиканците, така и от демократите в Камарата на представителите и Сената, като посочва имената на представителите Ро Хана, Том Емър, Ричи Торес, Патрик Макхенри, Глен Томпсън и сенаторите Кирстен Джилибранд, Синтия Лумис, Кори Букър, Джон Бузман и Деби Стабеноу сред тези, които признават необходимостта от яснота в тази област.
Ние не [започваме от нулата]. Предишни законопроекти са се опитвали да адресират всичко – от стабилни монети и CEX (RFIA и DCEA); по-ясни дефиниции за това какво представлява ценна книга [под формата на дигитален актив] (Securities Clarity Act); безопасни убежища (Clarity for Digital Tokens Act) и др.
Гарлингхаус каза, че законопроектите за крипторегулиране може да не получат одобрението на всички, но тези предложения могат да послужат като отправна точка за дебати в Конгреса.
Градивните елементи за регулиране вече са въведени и имаме шанс да направим това правилно за милиони американци, които вече се интересуват – и ще продължат да се интересуват – от крипто.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Какво прогнозират данните за актива? – Н. Мертен
Предприемачът посочи, че ЕС, Сингапур, Бразилия и Япония вече имат свои собствени рамки за крипто, а Обединеното кралство вече е изпреварило САЩ. Според него липсата на регулаторни стандарти може да доведе до катастрофални последици, като например срива на FTX.
Макар че предишните усилия за регулаторна яснота за крипто в САЩ бяха в застой, аз съм предпазливо оптимистичен, че 2023 е годината, в която (най-накрая!) ще видим [промяна].
118-ия Конгрес има историческа възможност да гарантира, че САЩ ще останат лидер в областта на иновациите за десетилетия напред. Надяваме се, че ще се възползва от нея.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.
Ли Бин, високопоставен служител на Държавната администрация за валутен обмен (SAFE), подчерта ангажимента на агенцията да засили способността си да проследява и анализира влиянието на криптовалутите върху движението на капитали.
Европейските регулатори настояват за по-строги капиталови изисквания за застрахователите, притежаващи криптовалути, което е значителна промяна в подхода на ЕС към дигиталните активи.