Начало » Повод за притеснение ли е шокиращата консумация на енергия от изкуствения интелект?

Повод за притеснение ли е шокиращата консумация на енергия от изкуствения интелект?

02.10.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Повод за притеснение ли е шокиращата консумация на енергия от изкуствения интелект?

В продължение на години основните медии демонизират Биткойн заради консумацията на енергия. Възходът на изкуствения интелект (AI) обаче и гладните за енергия процесори, които го задвижват, може да изместят най-популярната дигитална валута в света.

Преориентирането на добива на Биткойн към възобновяеми източници на енергия може да даде на мрежата известно облекчение по отношение на потреблението на енергия.

Освен това AI е в центъра на вниманието, а според последните проучвания технологията също е голям потребител на енергия.

Очаква се изкуственият интелект да окаже огромно въздействие върху обществото, също както интернет. За тази цел обаче ще е необходимо огромно количество допълнителна енергия.

На 1 октомври пионерът в областта на Биткойн Ник Картър коментира възхода на AI и енергоемкия хардуер, необходим за неговата работа.

Всичко, което казаха за добива на Биткойн, ще го кажат и за AI – особено ако се появят „нерегулирани“ модели с отворен код, които те не могат да контролират и регулират.

Коментарите са в отговор на проучване на енергийния експерт Брайън Гит. „Новите чипове за изкуствен интелект използват безумно много електроенергия„, каза той, преди да добави:

Един-единствен графичен чип на Nvidia консумира приблизително същото количество енергия, колкото типичен американски дом.

Само графичните процесори на Nvidia ще консумират повече от цялото планирано разширяване на капацитета на центровете за данни в САЩ през следващото десетилетие, съобщи той.

Изследователи от Вашингтонския университет разкриха, че стотици милиони заявки в ChatGPT могат да струват около 1 гигаватчас на ден. Освен това, според докладите, това е еквивалентът на енергията, консумирана от 33,000 американски домакинства.

Освен това центровете за данни, които захранват изчислителните облаци, стават все по-зависими от гладните за енергия графични процесори (GPU), за да работят моделите на изкуствения интелект:

Потреблението на енергия на нещо като запитване в ChatGPT в сравнение с някое запитване в електронната ви поща например вероятно ще бъде от 10 до 100 пъти по-енергоемко.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Китай и САЩ постигнаха споразумение след два дни преговори в Женева

След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.

12.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд подкрепя Биткойн и Tesla като катализатори за дефлационен растеж

Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.

11.05.2025 23:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трилиони в държавен капитал чакат яснота по отношение на криптовалутите в САЩ

Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.

11.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто трейдър реализира $46 милиона от търговия с Биткойн и меме монети

Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.

11.05.2025 15:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.