Дигиталното евро ще бъде свободно за ползване и достъпно за всички, но законодателите ще решат до каква лична информация ще има достъп банката, заяви Европейската централна банка в изявление от 23 януари.
Членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Фабио Панета заяви:
След това от вас, съзаконодателите, ще зависи да установите оптималния баланс между защитата на личните данни и постигането на други важни цели от обществен характер.
Изпълнителният директор спомена важни цели от обществен характер, като например борбата с прането на пари, финансирането на тероризма и укриването на данъци или спазването на всякакви санкции.
Изследователите по-рано препоръчаха да се използва подход на контролиран посредник що се отнася до дигиталното евро.
ЕЦБ смята, че поднадзорните посредници са в най-добра позиция да идентифицират случаи на използване на условни плащания и други усъвършенствани платежни услуги. ЕЦБ би могла да разработи собствено самостоятелно приложение за плащания или да позволи на частните банки да включат дигиталното евро в своите системи като посредници.
ЕЦБ започна проучването на дигитално евро през октомври 2021 г. До 2023 г. централната банка се надява да завърши предварителната фаза на проекта.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Етериум може да вкара функция за „скрити“ транзакции в мрежата
Освен това според Фабио Панета Европейската комисия ще представи законодателното си предложение относно валутата тази година. Въпреки това, както заяви изпълнителният директор, банката ще продължи проучвателната фаза на валутата през цялата година.
Панета допълни:
Приоритетът на проекта за дигитално евро винаги е бил ясен: да се запази ролята на парите, емитирани от централните банки, при разплащанията на дребно, като същевременно се предложи на потребителите възможността да ги използват дори там, където това днес не е възможно, например в електронната търговия.
Първоначалното тестване на токена за дигитално евро токен EURM вече се провежда в Испания с малка група кандидати. На 16 януари обаче Еврогрупата към Европейския съвет заяви, че бъдещите дигитални евра няма да могат да се програмират и ще се конвертират автоматично в традиционни активи.
През последните няколко години Централната банка на Бразилия разработва своя CBDC проект.
Тъй като изкуственият интелект продължава да се развива, анализаторите на Bernstein подчертават, че интегрирането на микроплащания с криптовалути е от решаващо значение за избягване на финансовите ограничения в AI сектора.
Mastercard си партнира с Mercuryo, за да пусне крипто дебитна карта в евро, която позволява на потребителите да харчат криптовалути като Биткойн от портфейли за самостоятелно попечителство при над 100 милиона търговци в световен мащаб.
От създаването си през 2017 г. досега Revolut е обхванал 250,000 предприятия, като всеки месец се присъединяват 20,000 нови субекта.