Начало » Крипто Крими » Поредният крипто проект обвинен в измама след като изчезнаха $3.5 милиона

Поредният крипто проект обвинен в измама след като изчезнаха $3.5 милиона

09.06.2024 23:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Поредният крипто проект обвинен в измама след като изчезнаха $3.5 милиона

Проектът Gemholic, базиран на zkSync, е заподозрян в осъществяването на rug-pull измама след поредица от съмнителни действия в събота.

Компанията, която преди това е управлявала вече несъществуващата децентрализирана борса GemSwap, е прехвърлила недостъпни преди това средства на инвеститорите, предизвиквайки подозрения в крипто общността.

През април 2023 г. Gemholic случайно е блокирала 921 Етериум (ETH) токен, на стойност $1.7 милиона по онова време, в един от своите смарт договори zkSync, GemstoneIDO, поради грешка във функцията transfer. Екипът по разработката на zkSync потвърди, че средствата са защитени и създаде решение за отключване на договора, след като Gemholic поиска помощ.

На 7 юни 2024 г. ъпгрейдът v24 на главната мрежа на zkSync разреши този проблем с договора, позволявайки на Gemholic да получи достъп до блокираните преди това средства. След това обаче екипът на Gemholic прехвърли 921 ETH, които сега се оценяват на $3.5 милиона, от договора на проекта в несвързан Етериум портфейл.

След това Gemholic заличи дигиталното си присъствие, като деактивира всички свои канали в Telegram и акаунти в X. Това накара мнозина в крипто общността да обвинят Gemholic в извършване на rug pull измама, след като през изминалата година даде фалшиви обещания на инвеститорите.

Преди това Gemholic увери, че проектът ще бъде възобновен, след като блокираните средства бъдат възстановени.

Във връзка с това Web3р азработчик, известен в X като @Nserec, разкритикува компанията за сигурност на блокчейн SolidProof за липсата на отговор на предполагаемата измама от страна на Gemholic, въпреки че провежда процеса за опознаване на клиента (KYC), базиран на zkSync.

@Nserec предполага, че мълчанието на SolidProof може да е опит за предотвратяване на страха, несигурността и съмнението (FUD) сред потребителите. Разработчикът призова SolidProof да признае своя пропуск или да докладва за инцидента на съответните правни органи и да направи съпътстващо съобщение.

Освен това @Nserec посъветва засегнатите от предполагаемата измама да се свържат с Binance, тъй като акаунтът на създателя на проекта първоначално е бил финансиран от известната борса.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.