Наскоро въпреки че официално не е член на БРИКС, Ирак въведе политика, забраняваща тегленето на пари в брой и транзакциите в щатски долари.
Сега Малайзия обяви намерението си да намали зависимостта си от щатския долар, като прилага стратегически политики за насърчаване на използването на местната валута – рингита – в международната търговия.
Министър-председателят Анвар Ибрахим подчерта в парламента, че макар цялостното прекъсване на връзките с щатския долар да представлява предизвикателство, Малайзия се ангажира да възприеме по-активен и настойчив подход при използването на рингита за търговски цели.
Освен това Анвар Ибрахим разкри, че Малайзия е сключила споразумения с ключови търговски партньори като Индонезия, Тайланд и най-големия си партньор Китай, за да насърчи увеличаването на търговията и инвестициите, извършвани в местни валути.
За отбелязване е още, че стойността на рингита значително намаля спрямо щатския долар, достигайки исторически минимум.
Този ход е в унисон с по-широкия глобален дискурс за дедоларизация, тъй като държавите от БРИКС наскоро проучиха алтернативи на щатския долар, включително потенциалното създаване на обща „валута“ за търговия.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.