Наскоро въпреки че официално не е член на БРИКС, Ирак въведе политика, забраняваща тегленето на пари в брой и транзакциите в щатски долари.
Сега Малайзия обяви намерението си да намали зависимостта си от щатския долар, като прилага стратегически политики за насърчаване на използването на местната валута – рингита – в международната търговия.
Министър-председателят Анвар Ибрахим подчерта в парламента, че макар цялостното прекъсване на връзките с щатския долар да представлява предизвикателство, Малайзия се ангажира да възприеме по-активен и настойчив подход при използването на рингита за търговски цели.
Освен това Анвар Ибрахим разкри, че Малайзия е сключила споразумения с ключови търговски партньори като Индонезия, Тайланд и най-големия си партньор Китай, за да насърчи увеличаването на търговията и инвестициите, извършвани в местни валути.
За отбелязване е още, че стойността на рингита значително намаля спрямо щатския долар, достигайки исторически минимум.
Този ход е в унисон с по-широкия глобален дискурс за дедоларизация, тъй като държавите от БРИКС наскоро проучиха алтернативи на щатския долар, включително потенциалното създаване на обща „валута“ за търговия.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.