Според съобщения, разпространени в интернет, се твърди, че Мингсин Сю, основателя на OKX, е обект на разследване в САЩ.
Сю бързо опроверга тези твърдения, като изрази разочарование от продължаващото разпространение на страх, несигурност и съмнение (FUD) в социалните медии.
В китайската крипто общност възникнаха спекулации, когато потребител на име Алвин отговори на запитванията за предполагаемия арест на Сю в САЩ. Алвин незабавно отхвърли слуховете, като намекна, че те може да са тактика за манипулиране на цената на родния токен на OKX, OKB.
„Днес многократно ме питаха за слуховете, че Сю е бил арестуван от американците. Смятам, че това вероятно е само слух.Те целят да манипулират цените на OKB“, гласи преведената версия на изявлението на Алвин.
Цената на OKB претърпя значителни колебания през изминалата седмица, като спадна до $54, преди да се възстанови до сегашната си стойност от $57.
Гала Уен, ръководител на партньорствaта на OKX, повтори настроенията на Алвин, като определи твърденията като неверни. Уен подчерта активното участие на Сю в операциите на компанията в САЩ, като опроверга всякакви твърдения за неговото забъркване в правни проблеми.
„Това е напълно измислено. Арестите в Съединените щати са публична информация, достъпна на правителствените уебсайтове. Офисът ни в САЩ работи интензивно, а шефът ни лично наблюдава бизнес въпросите…“, заяви Уен.
Това не е първият сблъсък на Сю с противоречия. През 2020 г. той се сблъска с проверки в Китай, които съвпаднаха с временното спиране на тегленето на криптовалути от OKX, което предизвика опасения на пазара.
Интересно е, че настоящите слухове изплуват на фона на засиления регулаторен контрол, пред който е изправена OKX в множество юрисдикции. Миналия месец южнокорейските власти започнаха наказателно разследване на дейностите на борсата в страната, като се твърди, че са извършвани неразкрити операции и са използвани местни инфлуенсъри за промоционални дейности. Освен това OKX прекрати дейността си в Индия поради неблагоприятните регулаторни условия в страната.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.