Ръководителят на Intercontinental Exchange Inc (ICE) съобщи, че сривът на FTX ще има траен ефект върху индустрията.
Това което визира лицето от ICE е начина, по който ще се регулира криптопазарът.
Според нов доклад на Reuters, главният изпълнителен директор на ICE Джефри Спречър казва, че почти всички криптоактиви вероятно ще бъдат регулирани съгласно законите за ценни книжа на САЩ. Причината за това е имплозията на една от най-големите криптоборси в света.
FTX подаде молба за обявяване в несъстоятелност миналия месец, след като трейдърите се втурнаха да изтеглят около $6 милиарда само за три дни, оставяйки базираната на Бахамите борса в несъстоятелност.
Основателят на компанията и бивш главен изпълнителен директор Сам Банкман-Фрийд е изправен пред обвинения в извършване на измами, включително използване на парите на клиентите за финансиране на търговската фирма Alameda Research.
Спречър спомена по време на конференцията за финансови услуги на Goldman Sachs Group:
Те ще бъдат регулирани и с тях ще се работи като с ценни книжа. Какво означава това?
Означава повече прозрачност, означава отделени средства на клиентите, ролята на брокера като брокер-дилър ще бъде надзорна, а борсите ще бъдат отделени от брокерите. Сетълментът и клирингът ще бъдат отделени от борсите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Колко вероятен е срив до $5,000?
Според директора на ICE създаването на нови закони за надзор на търговията с криптовалути не е необходимо.
Законите вече съществуват и мисля, че те просто ще бъдат прилагани по-силно.
Защитникът на Биткойн (BTC) и бивш главен изпълнителен директор на Microstrategy Майкъл Сейлър сподели мнението, че много алткойни са ценни книжа. В интервю за PDB Podcast той каза, че най-големия алткойн Етериум (ETH), Solana (SOL) и XRP са сред криптовалутите, които се продават като нерегистрирани ценни книжа.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.