Начало » Други » Петролният пазар пренебрегва предупреждението на Саудитска Арабия

Петролният пазар пренебрегва предупреждението на Саудитска Арабия

14.06.2023 6:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Петролният пазар пренебрегва предупреждението на Саудитска Арабия

Въпреки обявеното миналата седмица от Саудитска Арабия едностранно съкращаване на добива на петрол с 1 милион барела на ден през юли, цените на петрола завършиха седмицата с втора поредна седмична загуба, тъй като пазарните участници продължиха да се фокусират върху сигналите за по-слабо от очакваното търсене, вместо върху свитото предлагане.

Търговците и петролните спекуланти изглежда засега до голяма степен пренебрегват не само саудитския опит за допълнително затягане на пазара през това лято, но и предупреждението на саудитския министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман от края на май, когато най-влиятелният петролен мениджър в алианса ОПЕК+ каза на търговците да „внимават“ и да спрат да залагат на понижаващи се цени на петрола.

След първоначалното колебание, последвало тези забележки, трейдърите продължиха да трупат мечи залози върху петролните фючърси седмица преди срещата на групата ОПЕК+ на 4 юни.

След срещата цените на петрола не успяха да запазят еднодневното си повишение и се понижиха през миналата седмица на фона на опасенията, че търсенето може да не е толкова силно, колкото прогнозираха много анализатори в началото на тази година.

Несигурността относно търсенето на петрол в Китай и очертаващата се рецесия в развитите икономики продължават да бъдат движещата сила на цените на петрола, а не саудитското намаление.

В неделя принц Абдулазиз бин Салман защити едностранното саудитско намаление, като заяви на бизнес конференция в Рияд, че ОПЕК+ се бори с „несигурността и настроенията“ на пазара.

Някои търговци и анализатори изтълкуваха проактивното саудитско намаление като признание, че търсенето може да не е толкова силно, колкото се очакваше първоначално.

Други смятат, че намаляването на производството – само за юли, но може да бъде удължено, както заяви принц Абдулазиз бин Салман – ще затегне пазара дотолкова, че цените ще се повишат към края на годината до над $80 за барел и дори до $90 и $100.

Цените на сорта Брент в момента се задържат в диапазона от ниски до средни стойности от $70, а в началото на понеделник в азиатската търговия се търгуваха за $73 за барел. Това е дори по-ниско от нивото, на което бяха цените непосредствено преди срещата на ОПЕК+ на 4 юни.

С други думи, пазарът пренебрегва предупреждението на Саудитска Арабия, че спекулантите ще „олекнат“ и се фокусира върху краткосрочните мечи сигнали, като не обръща внимание на потенциалните бичи фактори, които могат да се появят по-късно тази година.

Опасенията за забавяне на основните икономики или за това, че те вече са в рецесия и смесените икономически данни от Китай карат петролния пазар да се притеснява за търсенето.

Поради продължаващата висока инфлация Германия – най-голямата икономика в Европа – навлезе в рецесия, като БВП се сви с 0.3% през първото тримесечие на 2023 г. и с 0.5% през четвъртото тримесечие на 2022 г., показаха правителствени данни в края на миналия месец.

Актуализираните данни на Евростат за Германия и Ирландия показаха миналата седмица, че еврозоната също е изпаднала в рецесия, като БВП се е свил с 0.1% през първото тримесечие на 2023 г. след спад от 0.1% през четвъртото тримесечие на 2022 г.

Износът на Китай се срина през май със 7.5% на годишна база, което е първият спад от февруари насам и е знак за отслабване на глобалното търсене на китайски стоки.

Вносът на суров петрол в Китай обаче скочи през май до третото най-високо месечно равнище в историята, тъй като рафинериите се върнаха от профилактика и натрупаха запаси.

Въпреки това последните икономически данни от Китай продължават да будят безпокойство на пазара и могат да доведат до по-ниско търсене на суров петрол и други суровини и по-бавно от очакваното нарастване на световното търсене на петрол през тази година.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво разкриват новите данни от Брайън Армстронг за институционалния прием на криптовалутите

Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.

30.06.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.