Според данни, публикувани от Евростат в четвъртък, икономиката на еврозоната е изпаднала в техническа рецесия през първото тримесечие на 2023 г.
Данните за растежа както за първото, така и за последното тримесечие на 2022 г. бяха ревизирани в посока надолу, което допринесе за тази оценка.
В изявлението си, което впоследствие беше изтрито, Евростат посочи, че брутният вътрешен продукт (БВП) на еврозоната се е свил с 0.1% през първото тримесечие в сравнение с четвъртото тримесечие на 2022 г., което представлява 1.0% увеличение на годишна база.
Тези ревизирани данни се различават от първоначалните оценки, публикувани на 16 май, които предвиждаха растеж от 0.1% и 1.3%. Икономистите, анкетирани от Reuters, бяха прогнозирали средно нулев растеж и разширяване с 1.2%.
Низходящата ревизия може да се отдаде най-вече на статистическата служба на Германия, която предостави втора оценка, според която най-голямата икономика в еврозоната е била в рецесия в началото на 2023 г.
Освен това данните за четвъртото тримесечие на 2022 г. бяха коригирани до -0.1% от предварително отчетената нула, което потвърди техническата рецесия в еврозоната.
Очакванията за рецесия се появиха към края на предходната година поради предизвикателствата пред еврозоната, свързани с високите цени на енергията и храните и повишаването на лихвените проценти, целящи да контролират инфлацията. Първоначалните оценки обаче сочеха, че регионът е избегнал този резултат.
Освен Германия спад на БВП на тримесечна база отбелязаха и Гърция, Ирландия, Литва, Малта и Нидерландия.
Евростат обясни, че разходите на домакинствата са оказали отрицателно въздействие с 0.1 процентни пункта, публичните разходи са намалили БВП с 0.3 процентни пункта, а промените в материалните запаси са го понижили с 0.4 процентни пункта.
Обратно, бруто образуването на основен капитал допринесе за БВП с 0.1 процентни пункта, а нетната търговия добави 0.7 процентни пункта, тъй като вносът намаля.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.