Home

Петролната криза продължава да тормози пазарите – облекчение може да няма в близките години

02.02.2024 16:00 3мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Петролната криза продължава да тормози пазарите – облекчение може да няма в близките години

Колебанията на пазарите на петрол и газ продължават да се характеризират с поредица от катаклизми, които икономистът Кенет Рогоф нарича "краен шок".

Това се отнася до продължаващия дисбаланс в търсенето и предлагането, произтичащ от трайните последици от пандемията. Рогоф, изтъкнат професор от Харвард и бивш главен икономист в Международния валутен фонд, обръща внимание на непредсказуемата траектория на цените на петрола и газа през последните години.

След пандемията цените на енергията рязко спаднаха, като пример за това е, че през 2020 г. цената на суровия петрол тип “Брент” достигна най-ниската си стойност от $14 за барел. Въпреки това настъпи рязък обрат, когато Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна, което доведе до достигане на връх от $133 за барел през юни 2022 г. Паралелно с това цените на природния газ в САЩ се понижиха до $1.77 за галон през 2020 г., след което скочиха до около $5 за галон през 2022 г., както посочва Администрацията за енергийна информация.

През последните месеци цените на енергията се понижиха, като цената на суровия петрол тип “Брент” се колебаеше около $80 за барел, а цените на газа се стабилизираха на приблизително $3 за галон. Тази корекция се дължи най-вече на опасенията за евентуална рецесия в САЩ и потенциалните последици от нея за търсенето.

Въпреки краткосрочните колебания, общата перспектива за цените на петрола и газа сочи възходяща траектория. Пазарът е готов да се бори със значителни колебания, тъй като мащабният шок от пандемията продължава да се отразява. Кенет Рогоф подчертава дълбокото въздействие на пандемията, определяйки я като най-значителната устойчива промяна в търсенето след Втората световна война, която налага значителни ценови корекции за възстановяване на равновесието на пазара.

Според оценките на Международната агенция по енергетика търсенето на петрол в световен мащаб е нараснало с около 2.3 милиона барела на ден през миналата година, като прогнозите на Администрацията за енергийна информация сочат потенциален скок на търсенето с до 42% до 2050 г.

В отговор на ескалиращото търсене големите енергийни корпорации засилват инвестициите в производството на суров петрол, като пример за това е, че през 2023 г. в САЩ ще бъдат осъществени мегасделки за над $100 милиарда. Въпреки това предпазливите експерти предупреждават, че справянето с проблема с продължаващото недостатъчно предлагане в индустрията, произтичащо от тези инвестиции, може да продължи няколко години, което предполага устойчива възходяща траектория на цените в близко бъдеще.

В перспектива Рогоф предвижда непрекъснато повишаване на цените на енергията при липса на значителен скок на инвестициите. Изразявайки скептицизъм по отношение на подобен обрат предвид преобладаващите политически насоки, той предвижда продължаваща податливост на енергийния пазар и световната икономика на сътресения в търсенето и предлагането, като по този начин се запазва нестабилността в обозримо бъдеще.

Рязкото нарастване на търсенето на суров петрол се оказва благоприятно за американските производители на петрол, което води до рекордно високи нива на производство през 2023 г. Според оценките на Администрацията за енергийна информация САЩ ще произвеждат средно 13,2 милиона барела дневно през 2024 г. и 13.4 милиона барела дневно през 2025 г., поставяйки нови рекорди поне през следващите две години.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.