Начало » Други » Петрол: Русия и Китай затягат контрола на пазара в Ирак

Петрол: Русия и Китай затягат контрола на пазара в Ирак

16.11.2023 18:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Петрол: Русия и Китай затягат контрола на пазара в Ирак

В преследване на цели, съответстващи на иранско-саудитската ос, Москва и Пекин сключиха значителни енергийни сделки в Ирак, целящи да изместят западното участие и да затвърдят лоялността на Багдад.

Неотдавнашното споразумение на Русия с иракската петролна компания „Basrah Oil Company“ включва 10-годишно удължаване на договора за петролното находище „West Qurna 2„, като плановете са до 2045 г. добивът на петрол да се удвои до 800,000 барела на ден.

Първоначално заложените 120,000 барела дневно във Фаза 1, плановете за производство на West Qurna 2 се разширяват до 480,000 барела дневно във Фаза 2, като се набляга на разработването на формацията Mishrif. Фаза 3 ще се съсредоточи върху по-дълбоката формация Yamama, като производственият план ще бъде преразгледан до 800,000 барела дневно, поне в обозримо бъдеще.

Вътрешни лица, свързани с Министерството на петрола на Ирак, потвърждават ангажимента на Русия за удвояване на добива, което е сигнал за съвместни усилия на Русия и Китай да централизират всички иракски петролни и газови проекти под управлението на Багдад, като по този начин интегрират кюрдските елементи в единно управление.

Предишни спорове между Министерството на петрола на Ирак и „Лукойл„, особено по отношение на данните за производството и възнагражденията, доведоха до преговори и компромиси. По време на преговорите за по-добро възнаграждение Lukoil скри капацитета си да поддържа 635,000 барела дневно от West Qurna 2, което доведе до продължителни спорове, които в крайна сметка бяха разрешени чрез удължаване на договора и финансови корекции.

Едновременно с това китайските дружества като „Bohai Drilling Engineering Company“ бяха призовани да ускорят дейностите по сондиране в находището West Qurna 2. Освен това „Zhongman Petroleum“ и „Natural Gas Group Corporation“ получи одобрение за обширни права за проучване и сондиране в Ирак.

Засиленото участие на Русия и Китай в големите петролни находища в Ирак, включително неотдавнашната продажба на дела на „ExxonMobil“ в West Qurna 1, засилва тяхната доминация в региона. Тази продажба елиминира значителен конкурент, като потенциално проправя пътя на Китай и Русия към по-нататъшно консолидиране на контрола върху петролните находища.

Освен това тази промяна би могла да повлияе на проекта за общо снабдяване с морска вода, който е критичен елемент за целите на иракския добив на петрол, като потенциално промени посоката му встрани от съществуващите споразумения, включващи други държави.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Oще една крипто компания подаде заявление за IPO

Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.

21.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският долар става ончейн, тъй като закона GENIUS навлиза в дигиталната ера

В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.

20.07.2025 20:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.